Bitcoin ATH Nedir? Dünden Bugüne BTC Fiyat Geçmişi!

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin ATH Nedir? Dünden Bugüne BTC Fiyat Geçmişi!

Bugünlerde sadece kripto para piyasası değil, tüm finans dünyası tek bir şeyi konuşuyor: Rekorlar kıra kıra boğa sezonunu açan Bitcoin (BTC) ve Bitcoin ATH’si.

Aslında son derece basit olsa da Bitcoin ATH kavramı kripto para piyasasına yeni girenler için yine de yabancı olabilir. Zaten tam da bu yüzden “Bitcoin ATH nedir?” sorusu, sıklıkla sorulur. Bununla beraber, Bitcoin ATH kavramının yanı sıra BTC fiyat geçmişini ve dönüm noktalarını bilmek de oldukça yol gösterici olabilir. Bu kısa makalede, bu noktadan yola çıkarak aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • Bitcoin nedir?
  • Bitcoin ATH nedir?
  • BTC fiyatının geçmişindeki dönüm noktaları nelerdir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), ilk kripto para birimi ve blockchain ağıdır. Blockchain teknolojisi ilk kez, Satoshi Nakatomo imzasıyla 2008’de yayımlanan Bitcoin whitepaper’ında (teknik makale), 2008 Küresel Finans Krizi’yle sorunları iyiden iyiye gün yüzüne çıkan geleneksel ödeme yöntemlerine ve bankacılık sistemine bir alternatif olarak önerilmiştir.

Bitcoin blockchain ağı, merkeziyetsiz bir dijital kayıt defteri olarak düşünülebilir. Bu defter, dünyanın dört bir yanındaki bilgisayarlardan oluşur. Bu bilgisayarların her biri “düğüm” olarak adlandırılır ve Bitcoin blokzincirinin birer kopyasını saklarlar. Ağda gerçekleşen her yeni işlemde bu kopyalar güncellenir. Ağdaki düğümlerin her işlem sonrasında güncellenen blokzincir üzerinde mutabakata varması, yani tüm düğümlerin sakladığı kopyanın aynı olması gerekir. Bu, ağın güvenliğini ve sürekliliğini sağlayan bir mekanizmadır. 

Bitcoin ağına gönderilen işlemler ise Bitcoin madencileri tarafından doğrulanır ve zincire yeni bir blok olarak eklenir. Bu oldukça maliyetli bir süreç olsa da getirisi de yüksektir. Bitcoin madencileri, doğruladıkları her işlem karşılığında belirli miktarda BTC ile ödüllendirilir. 

bitcoin ya da kısaca BTC coin, Bitcoin ağının yerel kripto para birimidir. Piyasa değeri en yüksek kripto para birimi olan BTC, eşler arasında aracısız olarak transfer edilebilir. Bir başka deyişle, geleneksel paraların aksine BTC transferinde banka gibi aracıların bulunması gerekmez. Ayrıca BTC transferleri dünyanın her yerinden, 7/24 gerçekleştirebilir. -

BTC hakkında daha detaylı bilgi almak için “Bitcoin Nedir?” rehber içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bitcoin ATH Nedir?

Şimdi gelelim “Bitcoin ATH nedir?” sorusuna. ATH aslında tüm kripto para birimleri için kullanılan “all-time high” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu ifade Türkçede “tüm zamanlardaki en yüksek fiyat” anlamına gelir. Bitcoin ATH de tüm zamanlardaki en yüksek BTC fiyatını ifade eder. 

Bu yazı yazıldığı sırada, tüm zamanlardaki en yüksek BTC fiyatı, 5 Mart 2024 tarihinde 69.170,63 dolar olarak kaydedilmiştir. Güncel BTC fiyatını takip etmek ve Türk lirası ile BTC al sat işlemlerinizi gerçekleştirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BTC Fiyat Geçmişi ve Dönüm Noktaları

BTC piyasaya ilk çıktığında ve bir kripto para borsasında işlem görmeye başladığında fiyatı ne kadardı, biliyor musunuz? Kulağa inanılmaz gelecek ama yaklaşık 0,00099 dolardı. Yani, bir sentin 10’da biri kadardı!

O sırada sene 2009’du. Geçen 15 yıl içerisinde BTC fiyatı yaklaşık 69 bin katına çıktı. Bu yolculukta birçok dönüm noktası vardı; BTC fiyatı defalarca kendi rekorunu kırdı ve yeni ATH’lere ulaştı. Şimdi bu dönüm noktalarına bir göz atalım. 

2013: BTC, 1.000 dolar oldu

2013 yılı Bitcoin tarihinde önemli bir yıldı. Giderek daha fazla yatırımcının ilgisini çekmeye başlayan BTC, 31 Mart 2013 tarihinde ilk kez 100 dolar seviyesine ulaştı. Ancak bu, daha büyük bir dalganın yalnızca habercisiydi. 

Sadece 9 gün sonra, 9 Nisan 2013’te BTC fiyatı 213 dolara yükseldi. Takvimler 29 Kasım 2013 gününü gösterdiğinde ise BTC fiyatı, 1.000 dolar bandını aşarak 1.242 dolara kadar çıktı.

2017: BTC, 20 bin doları zorluyor

2013 ile 2017 arası, kripto para piyasasının ana akımlaştığı bir dönemdi. 2017 yılında bu dönemin zirvesi yaşandı. Yıla 966 dolar civarında giren BTC, 18 Aralık 2017’de 19.498,63 dolar seviyesine ulaştı.

2021: Bitcoin, 60 bin dolar seviyesini aşıyor

2017’de BTC’nin ve kripto paraların artık önemli birere finansal araç olduğu anlaşılmış ve genel bir kabul görmeye başlamıştı. Bundan sonra yaklaşık 3 yıl süren bir durgunluk dönemi yaşandı. Ancak Kovid-19 pandemisi, kripto paralara yönelik bir talep artışını beraberinde getirdi ve 2020’de piyasa yeniden hareketlendi.

2021’de ise BTC fiyatı 60 bin dolar seviyesini aştı ve bu yılın 10 Kasım’ında 68.789 dolara kadar yükselerek yeni bir rekor kırdı. Ancak bu rekordan kısa süre BTC fiyatı hızla düştü ve kripto para piyasında yeni bir ayı sezonu başladı. 

“Ayı Piyasası ve Boğa Piyasası Ne Demektir?” makalemizi okudunuz mu?

5 Mart 2024: Bitcoin Strikes Back!

Belki en ünlü Star Wars filmlerinden biri, Empire Strikes Back filmidir. Türkçeye “İmparator’un Dönüşü” olarak çevrilmiştir. 5 Mart 2024 de muhtemelen Bitcoin (BTC) tarihindeki en unutulmaz günlerden biri olarak anılacaktır. Çünkü üç yıl süren ve BTC fiyatının sert düşüşler gösterdiği bir ayı sezonu, bugün son buldu. 

5 Mart 2024, yeni bir Bitcoin ATH’sine işaret etti. BTC fiyatı 69.170,63 dolar seviyesine ulaştı. Bu rekoru hangi fiyatın kıracağını ise zaman gösterecek.