Acala (ACA) Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Acala (ACA) Nedir?

Acala, Polkadot ekosistemi içerisinde oluşturulmuş merkeziyetsiz bir DeFi platformudur. Acala Network, akıllı sözleşmeler ve birlikte çalışabilirlik gibi kavramları desteklemesi amacıyla oluşturulmuştur. Acala Network, 2021 yılında gerçekleşen Polkadot parachain (parazincir) açık artırmasını kazanması ile ekosistem içerisinde faaliyetlerine aktif olarak başlamıştır. Acala Coin, Acala Network'ün platform coinidir.

Acala Projesi

Acala projesi, Polkadot üzerinde parachain olarak çalışan merkeziyetsiz bir DeFi platformudur. Acala Network, Polkadot’un yüksek kullanıcı sayısı, minimum gaz ücretlerini ve genel ölçeklenebilirlik özelliklerini yerine getiren borç verme, borç alma ve stake etme dahil olmak üzere çeşitli DeFi ürünleri ve hizmetleri sunan bir platformdur. Acala üzerindeki uygulamalar iki temel protokolden yararlanmaktadırlar; bunlar, Homa ve Honzon.

  • Homa, tokenize edilmiş bir staking likidite protokolü olarak çalışmaktadır.
  • Honzon ise blok zincirler arası çalışabilen bir stabil kripto para protokolüdür.

Honzon protokolü ile çıkarılan ve Acala Doları olarak bilinen stabil kripto para (aUSD), Acala ağının temel ve programlanabilir bir stablecoindir. aUSD 1:1 oranında Amerikan dolarına endeksli bir stabil varlıktır. Acala stabil kripto paraların temel amacı, ölçekleme çözümünü, diğer ağlar ve ekosistemler ile birlikte çalışabilirliği genişletmektir.

Çoklu blok zincirleri bir araya toplayan teknolojik yapıya sahip olan Polkadot ve parachain  ile güçlendirilen aUSD, yüksek güvenlik, zincirler arası destek ve çoklu teminat destekli gibi benzersiz özellikler sunması amacıyla üretilmiştir. Acala Network, Polkadot parachain olarak çalışmasının yanı sıra Ethereum Sanal Makinesi yani EVM destekli bir blok zincir yapısına sahiptir. Böylece halihazırdaki birçok cüzdan yapısı ve merkeziyetsiz uygulama ile kolay bir şekilde entegrasyon yapılabilmektedir.

Acala Kurucuları Kimdir?

Acala projesi Ekim 2019 tarihinde geliştirilmeye başlanmış ve 2021 yılının son çeyreğinde Polkadot üzerinde parachain olarak faaliyetlerine başlamıştır. Fuyao Jiang, Antonia Chen, Bette Chen, Bryan Chen ve Ruitao Su gibi geniş bir kurucu kadrosuna sahip olan Acala projesi Grayscale’in çatı şirketi Digital Currency Group, Polychain Capital, Pantera Capital ve Coinbase Ventures gibi büyük kripto fonlarının yanı sıra 5 büyük Web3 vakfından yatırım aldı.

Acala Coin (ACA) İstatistikleri

Acala (ACA) Nedir?

Acala coin (ACA) toplam 1.000.000.000 adet arza sahip bir kripto para birimidir. Aca coin, kendi blok zinciri üzerinde yerel transfer ücreti ödeme ve ağ üzerindeki bazı görevler için stake etme gibi kullanım alanları bulunan, Acala ekosisteminin yerel kripto para birimidir.

Aynı zamanda bir yönetişim coini olan ACA coin, sahiplerine oy kullanma hakkı sağlamaktadır. Acala projesi için hazine yönetişimi, konsey üyesi seçimi, referandum, ağ yükseltme gibi oy haklarının yanı sıra Acala coin temel risk parametrelerinin ayarlanması, İstikrar ücreti, Tasfiye Oranı ve Teminat Türü gibi avantajlara sahiptir. Aca coin toplam 1.000.000.000 arz ile piyasaya sürülmüş ve token dağılımı ise şu şekilde planlanmıştır;

  • Acala Team - %20,25
  • Ekosistem - %5
  • Rezerv - %11,62
  • Stratejik Yatırımcı - %29,13
  • Ödül - %34

Acala Projesini Farklı Kılan Nedir?

Acala projesi, diğer parachain projelerinden ve kripto para birimlerinden farklı olarak Polkadot ekosisteminde sınırsız değer aktarımı için sağlam, istikrarlı, merkezi olmayan bir dijital para birimi (aUSD) ile ön plana çıkmaktadır. Acala projesi aynı zamanda sunduğu EVM uyumluluğu ile de kullanıcı deneyimine odaklı bir altyapı sunmaktadır.

Acala Network, birlikte çalışabilirlik kavramı ile birden fazla blok zincire entegre olmayı hedeflemektedir. Bu alanda Acala’nın EVM uyumlu olması ile birçok yatırımcı ve geliştirici için basit ve kullanışlı bir ürün ortaya koymaktadır.