3 Adımda Yurt Dışında Bitcoin Nasıl Alınır? (TC Vatandaşları)

Başlangıç Seviyesi
3 Adımda Yurt Dışında Bitcoin Nasıl Alınır? (TC Vatandaşları)

Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto paralar, kolay erişilebilir olmalarıyla kısa sürede popülerlik kazandılar. Dünyanın herhangi bir yerinden, internete bağlanabilen bir cihazla Bitcoin satın almak ya da satmak mümkün. 

Bununla beraber, BTC al sat işlemleri genelde merkezi kripto para borsaları üzerinden yapılır. Bu da kripto para alım satımının çeşitli kuralları var demektir. Bu kuralların başında kimlik doğrulaması gelir. Bitlo gibi güvenilir kripto para borsaları üzerinden BTC satın almak istiyorsanız, kimliğinizi doğrulamanız gerekir. 

Peki yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bitcoin alabilir mi? Bunun cevabı, evet! Yurt dışında yaşayan TC vatandaşları, ister TL ister USDT kullanarak Bitlo üzerinden kolayca ve güvenle BTC al sat işlemleri gerçekleştirebilirler. 

Yurt Dışında Bitcoin Satın Almak

Bugün dünyanın birçok farklı ülkesinde milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Tüm dünya gibi bu vatandaşlarımız da kripto paralar ile ilgileniyor. Eğer siz de yurt dışında yaşayan bir Türk vatandaşıysanız ve Bitcoin satın almak istiyorsanız, bu işlemi Bitlo üzerinden sadece 3 adımda yapabilirsiniz. 

Bitlo’ya üye ol

İster Türkiye’de ister başka bir ülkede yaşasın, tüm Türk vatandaşları Bitlo hesabı açabilir. https://www.bitlo.com/ sitesine girip “Üye Ol” sekmesine tıklayarak üye olma işlemine başlayabilirsiniz. 

Üye olurken sizden isim - soyisim bilginiz, cep telefonu numaranız, e-posta adresiniz, TC kimlik numaranız ve doğum tarihiniz istenecek. Tüm bilgileri doğru girdiğinize emin olun ve ardından şifrenizi belirleyin. 

Bitlo hem üye olurken hem de hesabınıza giriş yaparken size SMS ile doğrulama kodu gönderecektir. Ancak kimi operatörler, yurt dışı numaralarına Türkiye merkezli SMS gönderimlerini engelleyebiliyor. Böyle bir sorunla karşılaşmanız durumunda operatörünüze ulaşıp Bitlo başlıklı SMS’lere izin vermesini isteyebilir ya da 7/24 çalışan Bitlo Destek hattına ulaşabilirsiniz.

Bitlo hesabınıza para yükleyin

Bitlo’ya üye olup kimlik doğrulaması yaptıktan sonra hesabınıza Türk lirası yüklemeniz gerekmektedir. Bitlo hesabınıza Türk lirası yüklemek oldukça kolaydır. Hesabınıza para yüklemek için şu adımları izlemelisiniz: 

  1. Bitlo hesabınıza giriş yapın ve üst menüden “Para Yatır/Çek” sayfasına girin.
  2. Sol taraftaki menüden “Türk Lirası” sekmesini açın ve “Türk Lirası Yatır” seçeneğine tıklayın. 
  3. Sizin için uygun bankayı seçtikten sonra ilgili IBAN adresine dilediğiniz miktarda TL’yi kişisel banka hesabınızdan havale, FAST ya da EFT yoluyla gönderin. 

Havale ve FAST işlemleri ile yatırdığınız para, hesabınıza 20 dakika içinde yansır. Aynı şekilde mesai saati içindeki EFT gönderimleri de 20 dakika içinde hesap bakiyenizde görünecektir. Mesai saati dışındaki EFT gönderimleri ise ertesi gün 09.00’da hesabınıza yatar. 

Bitcoin satın alın

Yatırdığınız para Bitlo hesap bakiyenizde göründükten sonra artık Bitcoin (BTC) satın almak için hazırsınız. Tercihinize göre “Kolay Al/Sat” ya da “Gelişmiş/Al Sat” sekmelerinden BTC/TRY paritesini seçerek Bitcoin satın alabilirsiniz. 

Bitlo üzerinde, fiyatı dolara endeksli stablecoin Tether (USDT) kullanarak dolar ile Bitcoin satın almak da mümkündür. Bunun için önce USDT/TRY paritesinde alım yapmalı, ardından BTC/USDT paritesini seçerek sahip olduğunuz USDT ile BTC coin satın almalısınız. 

Yurt dışında Bitcoin satın alırsam vergi öder miyim?

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar henüz çok yeni finansal varlıklar. Bu nedenle, kripto paralara dair yasal düzenlemeler hâlâ tam anlamıyla oturmuş değil. Türkiye gibi birçok ülke kripto para regülasyonları üzerine henüz çalışmaya başlarken, kimi ülkelerde ise kripto para alım satımlarının nasıl vergilendirileceği hâlâ tartışma konusu. 

Örneğin, Türklerin yoğun bir nüfusa sahip olduğu Almanya’da, Bitcoin ve kripto para alım satımlarından elde edilen gelirler vergilendirilebiliyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi için “Almanya’da Kripto Para Vergisi” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.