Dolar ile Ethereum Nasıl Alınır?

Başlangıç Seviyesi
Dolar ile Ethereum Nasıl Alınır?

Bugün başta Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) olmak üzere kripto paralar en popüler yatırım araçları arasında gösteriliyor. Dünyanın dört bir yanından insanlar, ya kripto piyasasının volatilitesini kullanarak kısa sürede kâr etmeye çalışıyor ya da uzun vadeli kripto para yatırımları yapıyor. Bitcoin ve Ethereum’un, yaşadıkları ani fiyat düşüşlerine rağmen uzun vadede hep kazandırdıkları düşünülürse, bu çok da mantıksız bir karar değil. 

Bununla beraber, kripto piyasasına girmek isteyen birçok kişi nasıl kripto para satın alacağını bilmiyor. Halbuki kripto para satın almak son derece kolaydır. Bu yazımızda, ABD doları ile Ethereum satın almak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. 

Neden Ethereum satın almalıyım?

En büyük altcoin olan Ethereum (ETH), ilk ve en popüler kripto para birimi Bitcoin’in en güçlü rakibi konumunda. Aslına bakarsanız NFT’lerden DeFi’ya, blok zincirleri yaygınlaştıran alanların birçoğunu Ethereum’a borçluyuz. 

Bitcoin her ne kadar en büyük kripto para olsa da bir blok zincir ağı olarak yapabilecekleri sınırlıydı. Üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar ya da akıllı sözleşmeler oluşturmak mümkün değildi. Ethereum, buna çözüm olarak ortaya çıktı. Bugün Ethereum ağını kullanan on binlerce kripto para birimi ve merkeziyetsiz uygulama bulunuyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Bu, Ethereum’un blok zincir tabanlı uygulamalar geliştirmek için en çok tercih edilen ağ olduğu anlamına geliyor. Doğal olarak NFT ekosisteminin ya da DeFi ekosisteminin kalbi Ethereum’da atıyor. Bu yönüyle Ethereum, gelecek vadeden kripto paralar arasında başı çekiyor. Metaverse, DeFi, Web3 gibi ekosistemler günden güne gelişirken Ethereum’un popülerliği ve önemi de artıyor.

Ethereum artık daha az enerji tüketecek

Günümüzde politikadan sanayiye her alanı derinden etkileyen bir sorun var: İklim krizi. Artık yeterince çevre dostu olmayan projelere herkes burun kıvırıyor. Bitcoin de kullandığı Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından dolayı verimliliği tartışılan, yüksek miktarda enerji tüketen bir ağ olarak tartışılıyor. 

PoW mekanizması, kripto para madencilerini temel alır. Madenciler, bilgisayarlarının donanım güçlerini kullanarak ağa gönderilen bir işlemi gerçekleştirip yeni bir blok üretmek için birbiriyle yarışır. Kazanan madenci, belirli miktarda kripto para ile ödüllendirilir. Bu sistem, rekabete dayalıdır. Doğal olarak madenciler, daha çok kripto para kazanmak için daha fazla ya da daha güçlü donanım çalıştırır. Bu da yüksek miktarda enerji tüketimine yol açar.

Bitcoin’in en büyük rakibi Ethereum da yakın zamana kadar PoW konsensüs mekanizmasını kullanıyordu. Ancak 15 Eylül 2022’de gerçekleşen Ethereum Merge ile beraber Ethereum, Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına geçti. PoS, PoW’un aksine daha enerji verimli bir konsensüs mekanizmasıdır. Yani Ethereum, artık daha çevre dostu bir blok zincir haline gelmiştir. 

Ethereum nasıl alınır?

Tüm kripto paralar gibi Ethereum da kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Bitlo gibi yerli kripto para borsaları üzerinden Türk lirası ile Ethereum satın almak çok kolaydır. Bununla beraber, birçok trader ve yatırımcı ABD doları ile işlem yapar. 

Dolar ile Ethereum satın almak

Dolar ile Ethereum satın almak ile Türk lirası ile Ethereum satın almak arasında temelde hiçbir fark yoktur. Gerek USD/ETH al sat, gerek TRY/ETH işlemleri kripto para borsaları üzerinden yapılır. Bununla beraber, kripto para borsalarında borsalarındaki al sat işlemlerinde genelde dolara endeksli bir stablecoin olan Tether (USDT) kullanılır. 

USDT coin en popüler stablecoindir. Fiyatı daima ABD dolarına endeksli olduğundan kripto al sat işlemlerinde dolar yerine kullanılabilir. Birçok kripto para borsası doğrudan dolar ile ETH coin satın almanıza olanak verse de USDT (ya da başka bir stablecoin) ile hemen her paritede daha hızlı, daha güvenli ve daha ucuza işlem yapabilirsiniz. Üstelik USDT coinlerinizi merkeziyetsiz borsalar (DEX) üzerinden ETH satın almak için de kullanabilirsiniz.

Kripto para borsalarında hesap açmak

Ethereum satın almak için yapmanız gereken tek şey bir kripto para borsası hesabı açmaktır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca hesap açabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Bitlo’ya üye olmak ve kimlik bilgilerinizle hesabınızı doğrulamaktır. Ardından siz de kripo para alım satımına başlayabilirsiniz.