Destek-Support

Başlangıç Seviyesi

Support yani destek seviyesi, bir varlığın fiyatının belirli bir seviye üzerinde kalmasına yardımcı olan ve düşmesini önleyen bir seviyeyi ifade eder. Destek seviyelerinin oluşması, o fiyat bölgesinde güçlü bir satın alma baskısından kaynaklanır, ancak destek seviyeleri fiyatın daha da düşmesini zorlaştıran büyük satın alma duvarlarıyla da ilgili olabilir.


Bu nedenle, bir destek seviyesinin bir "taban" görevi görmesi beklenir ve bu durum genellikle belirli bir fiyat bölgesinde büyük bir alıcı arzından kaynaklanır. Bu nedenle, destek seviyelerini, fiyatın ancak güçlü satış baskısı ile düşebileceği noktalar olarak da değerlendirebiliriz.


Genel olarak, traderlar ve analizciler önceki fiyat düşüş seviyelerine göre destek çizgileri çizerler. Bu tür bir yaklaşım ilerleyen zamanlarda fiyat tersine dönme noktalarını tahmin etmek için yararlı olabilir, bu durum yaşandığı zaman ise satın alım yapmanın faydalı olabileceği izlenimini çıkartabiliriz. Çoğunlukla düz yatay çizgiler olarak çizilmelerine rağmen destek seviyeleri çapraz bir şekilde de de çizilebilir. Bununla birlikte, çapraz çizgiler genellikle eğilim çizgileri olarak da adlandırılmaktadır.


Bir destek seviyesinin altına inildiğinde, aşılan destek seviyesi bir direnç seviyesine dönüşür. Dolayısıyla, bir destek seviyesi olarak hareket etmek yerine, altına inilen çizgi artık bir direnç çizgisi görevi görecek ve fiyatın daha da yükselmesini engelleyebilecek bir tavan görevi görecektir. Tipik olarak, direnç veya destek seviyeleri bozulduğunda iyi ticaret fırsatları ortaya çıkmaktadır. Yani satın alım veya satış yapmak için direnç ve destek seviyelerinin kırılmasını beklemek mantıklı olabilir.


Destek çizgileri veya bölgeleri çizerken, önceki en az iki düşük fiyatı (ideal olarak üç veya daha fazla) göz önünde bulundurmanız önerilir. Analizinizi desteklemek için ne kadar çok referans noktası kullanırsanız, analiziniz o kadar güvenilir olacaktır. Aynısı direnç ve trend çizgileri çizerken de geçerlidir. Bununla birlikte, çoğu teknik analiz aracı ve göstergesi gibi, tek başına destek ve direnç hatlarına güvenmek çok riskli olabilir. Riskleri azaltmak için analizlerinizde, bu tür araçların kullanımını uygun temel analizlerle ve diğer teknik göstergelerle birlikte kullanmanız önerilir.


Kripto Paralarda Destek Seviyesi

Kripto destek seviyesi, şu anda bir kripto para biriminin altına düşmeyeceğine inanılan değerdir. Bu seviye normalde büyük miktarda talep ve satın alma faaliyeti tarafından desteklenir çünkü traderlar varlığın değerinin düşük olduğuna inanırlar. Oluşturulan bu zeminin normalde mükemmel bir satın alma fırsatı veya en azından bir güvenlik bölgesi olduğuna inanılmaktadır.


Günlük trade ile ilgilenen çoğu coin ve token traderı, en yüksek ve en düşüklerin nerede olduğunu ölçmek için kullanılabilecek bir temel oluşturmak için bu seviyeleri kullanmaya çalışacaktır. Bununla birlikte, bunların hızla değişebileceğini ve bir kripto para biriminin yukarı veya aşağı hareket etmeden önce bu destek veya direnç seviyelerini tam olarak ne kadar tutacağının garantisi olmadığını unutmamalısınız. Tradenizde iyi performans göstermek için diğer göstergelerle birlikte destek seviyesini izlemenizde fayda vardır. 


Destek Seviyesi Nasıl Bulunur?

Yeni gelen traderlar için destek seviyelerini belirlemenin en kolay yolu, önceki en yüksek ve en düşük verileri karşılaştırmaktır. Destek seviyelerinin test edildiği grafiğin altına bir trend çizgisi çizerek, nereye döndükleri hakkında bir fikir edinebilirsiniz ancak bu taktiğin kolaylığı aldatıcıdır. Ne olduğunu zaten bildiğiniz için geçmişe bakıldığında bir trend çizgisi çizmek kolaydır. Gelecekte ne olacağını tahmin etmek çok daha zordur ve destek seviyesi trend çizginizin yolunu değiştirebilecek pek çok şey mevcuttur, bu yüzden dikkatli olmalısınız.

 

Destek seviyelerinizi tanımlarken, tabloyu uzaklaştırmak ve resmin tamamını görmek iyi bir fikirdir. Alım satım pencerenizde destek seviyelerini tanımlamak önemli olsa da, resmin tamamına sahip değilseniz gözden kaçırabileceğiniz bazı şeyler de olabilir. Söz konusu varlığın geçmişte nasıl tepki verdiğini de gördüğünüzden emin olun çünkü bu size gelecekteki destek seviyeleri veya daha küçük trade pencerelerinde görünmeyebilecek tehlikeler hakkında fikir verebilir.