Pay-Per-Share (PPS)

Orta Seviye

Kripto para madenciliği genelde yüksek sermaye ve teknik bilgi gerektiren ancak bir o kadar da kazançlı bir iştir. Kripto para madenciliği yapmaya karar verdikten sonra yapılması gereken ilk şey, gereksinimleri için en iyi madencilik planının hangisi olduğuna karar vermektir. 15'in üzerinde ödeme sistemi vardır, ancak havuzların büyük çoğunluğu PPS, FPPS, PPS+ ve PPLNS bazında çalışır. Ancak farklı yerleşim modellerini anlamaya çalışmadan önce kripto madenciliğinde kullanılan bazı terimler üzerinde fikir birliğine varmak önemlidir. 


Madencilik Terimleri

Blok Ödülü: Blok ödülü, başarılı bir şekilde çözülen her blok için ağ tarafından madencilere verilen para ödülüdür. Bitcoin’de (BTC) başlangıçta 50 BTC blok ödülü vardı. 4 senede bir gerçekleşen halving (yarılanma) ile şu anda 6.25 BTC ödül vulunmaktadır.

Hashing Gücü: Hash oranı, bir bilgisayarın kripto para biriminin kodundaki bir işlemi tamamlama hızıdır. Daha yüksek bir hash oranı, bir madencinin bir sonraki bloğu bulma şansını artırır. 

İşlem Ücretleri: Bitcoin gibi bazı ağlar madencilere verilen önemli miktarda işlem ücretine sahiptir. Bu ücretler, ağ kullanıcıları tarafından işlemleri gerçekleştirmek için ödenen toplam ücretlerdir.

Şans: Madencilikte şans, başarı olasılığıdır. Her madenciye, sağladıkları belirli miktar hash gücü için bir çekiliş hakkı verildiğini düşünün. Bu durumda, ağdaki toplam hash gücü 10 TH/s iken 1 TH/s hash gücü sağlayacaklar, toplam 10 piyango biletinden 1'ini elde edeceklerdir. Sonuç olarak blok ödülünü bulma ihtimali %10 olacaktır ve buradan sonra tek etken şans faktörüdür. 

Hisse Başına Ödeme (PPS)

PPS, çözülen her hisse için anında sabit bir ödeme sunar. Bu ödeme yönteminde, madenci tamamlanan her hisse için standart bir ödeme oranı alır. PPS'de madenci, blok ödülünden beklenen değeri alır. Ancak blok ödülü, madenci gelirinin yalnızca bir parçasıdır. Diğer kısım olan işlem ücretlerini bu yöntemle elde edemez. Her hisse, belirli bir miktarda madenciliği yapılabilen kripto para birimi değerindedir. 

Madencilik havuzu ücretleri düşüldükten sonra madencilere her gün sabit bir gelir verilir. Bu nedenle, PPS modunda, getiriler nispeten kararlıdır. Yukarıdaki örneğe dönecek olursak eğer toplam 10 ödeme varsa ve siz bunun %10’una sahipseniz blok ödülünün %10’unu yani 10 ödemeden 1’ini kazanırsınız. Yani bu ödeme yönteminde şans faktörünün önemi yoktur. PPS, altcoinler için çok yaygın bir ödeme yöntemi iken Bitcoin için değildir.