Pay-Per-Last N Shares (PPLNS)

Orta Seviye

Kriptografi (Şifreleme bilimi) kullanılarak üretilen sanal varlıklara kripto para denir. Kripto para üretiminde blok zincir (Blockchain) teknolojisi kullanılır. Blok zincirler üzerine şifrelenerek üretilen kripto para çeşidinin üretim yollarından biri ve en bilineni madencilik (mining) sistemidir. Mining yaparak kripto para üretiminde rol alan kullanıcılara madenci denir. Blok zincir teknolojisi üzerinde bulunan bloklardaki matematiksel doğrulama işlemlerinin farklı tekniklerle çözümlenmesi işlemi, kripto madenciliği olarak adlandırılır. 

Kaliteli ve iyi donanımlar ile kripto madenciliği yapabilirsiniz ancak bu yine de yeterli olmayabilir. Çalıştırdığınız yüksek güçteki makineler ile bir blok kazabilme ihtimaliniz olsa da bu oldukça düşük bir olasılıktır. Özellikle donanımınızı çalıştırmak için elektriğe yüksek miktarlarda harcama yapacak olmanız oldukça büyük bir risktir. Eğer ki daha garanti bir gelir elde etmek istiyorsanız, bir maden havuzuna(mining pool) dahil olup şansınızı artırabilirsiniz.

Pek çok madencilik havuz ödeme yöntemi bulunmaktadır. 15'in üzerinde ödeme sistemi içerisinde en popüler olan yöntemler PPS, FPPS, PPS+ ve PPLNS’dir.

Son N Hisse Başına Ödeme (PPLNS)

Son N Hisse başına ödeme yaygın olarak PPLNS adıyla bilinir. Madencilere toplam paylara (N) katkıda bulundukları payların yüzdesi olarak ödeme sunan popüler bir ödeme yöntemidir.

N hisse, şansa bağlı olmayan sabit bir hisse miktarını temsil eder. Genellikle N, zorluğun iki katı olarak ayarlanır. Bu ödeme yapısı için, madenciliği yaparken hisse kazanırsınız, yani ne kadar çok hash yaparsanız o kadar fazla hisse kazanırsınız.

Yalnızca bir blok bulunduğunda ödeme alınır. Ödeme sistemi şu şekildedir; Havuzunuzda toplam 10 bilete 1 bilet taahhüt ederseniz, havuzunuz eğer blok bulabilirse ödemeniz %10 olacaktır. Eğer 10 biletlik havuzda 5 bilet taahhüt edersiniz % 50 olacaktır.

Madenciler, düşük miktarda hisse ile hızlı madencilik yapmaya teşvik edilmediğinden, bu sistemi kullanmak aslında sürekli sadık havuz üyelerini havuz haznelerine tercih eder.