Multisignature (Multisignal)

Başlangıç Seviyesi

Multisignature ya da Türkçe tabir ile çoklu imza bir cüzdan da işlemin gerçekleşmesi için birden fazla cüzdanın onay vermesi anlamına gelmektedir. Yaygın olarak çoklu imza olarak da bilinen çoklu imza düzenlemeleri, bir Bitcoin işlemine yetki vermek için tek bir imza yerine farklı imzaların veya anahtarların kullanılmasını gerektiren bir uygulamadır. Bu köklü uygulama, genellikle yetkili taraflardan işlemleri yürütmek için kullanıldı.

Bu kriptografik teknolojisi, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri de dahil olmak üzere elektronik işlemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu teknoloji, kripto para birimi işlemlerinin güvenliğini şeffaf bir şekilde destekler. Çoklu imza teknolojisinin kullanımı, iki veya daha fazla imza gerektiren çoklu imza sözleşmeleri gibi finansal işlemlere ve anlaşmalara benzemektedir.

Kripto Para Dünyasında Multisignature

Kripto para dünyasında birçok merkeziyetsiz uygulama ve merkeziyetsiz hazine yönetimine sahip uygulamalar multisignature yapısını kullanmaktadırlar. Böylece fonların güvenliği tek bir noktada toplanmaz, aksine birkaç cüzdan üzerine dağıtılmış bir şekilde sağlanır. Bu yapısıyla çoklu imza, kripto para birimi işlemleri için ek güvenlik sağlamaktadır. Multisignature kripto cüzdanları, herhangi bir işlem gerçekleşmeden önce bu tür cüzdanların oluşturulmasında yer alan tüm tarafların onayını alması gerekmektedir.