Masternodes

Orta Seviye

Masternodes, Bitcoin, Ethereum gibi kripto para birimlerini destekleyen altyapının bir parçasıdır. Normal düğümlerin aksine, ana düğümler blok zincirine yeni işlem blokları eklemez. Bunun yerine, yeni blokları doğrularlar ve blok zincirini yönetmede özel roller üstlenirler. Masternodes, bir kripto para birimindeki yeni işlem bloklarını doğrular, ancak diğer düğümlerin aksine, doğrulama için ağa yeni bloklar gönderilmez. Ana düğümler teminat tabanlı bir sistem üzerinde çalışır. operatörlerin önemli miktarda kripto para birimine sahip olması gerekir.

Zamana ve paraya yaptıkları yatırım karşılığında, ana düğüm operatörleri, genellikle hisselerinin bir yüzdesi olan garantili kripto kazançlarıyla ödüllendirilir.

Masternodes Nedir?

Birlikte merkezi olmayan bir kripto blok zincirinin altyapısını oluşturan, toplu olarak şeffaflık ve güvenlik sağlayan, kripto para biriminin kurallarını ve işlevselliğini uygulayan yazılımı çalıştıran birkaç düğüm vardır. Düğümler, belirli bir kripto para birimindeki devasa kamu işlemleri defterini tutar ve yeni işlemleri doğrular. Ana düğümler ayrıca blok zinciri protokolünün yönetimi ve idaresinde özel rol oynar.

Bir ana düğümü çalıştırmak, kripto para biriminin kendisinde önemli bir pay ve ortalama dizüstü bilgisayarlarıdan çok daha pahalı olan bilgisayar donanımı dahil olmak üzere önemli bir finansal yatırım ve çalıştırma maliyeti gerektirir.  Ayrıca tecrübeye ihtiyaç vardır. İnsanların ana düğümleri sürdürebilmeleri için bir teşvik olarak, operatörler genellikle blok ödüllerinin bir payı olan kripto para birimi kazançlarıyla ödüllendirilir.

Masternodes Kararlılığı

Ana düğümler, çok daha az uzmanlık ve daha düşük işletme maliyetleri gerektiren madenciliğe nispeten basit bir alternatif olarak görülüyor. Ancak, özellikle para birimi hissesi ve ekipman dahil olmak üzere nispeten yüksek başlangıç yatırımları, güç ücretleri ve barındırma bedelleri gibi işletme maliyetleri göz önüne alındığında, bir ana düğümü işletmekten cazip bir kar elde etmek yine de zor olabilir.