Initial Token Offering (ITO)

Başlangıç Seviyesi

Initial Token Offering (ITO), yani İlk Token Teklifi, çoğunlukla Initial Coin Offering (ICO) ile karıştırılan bir yaklaşımdır. Aslında gerçekten de ITOlar ile ICOlar birbirine benzer ancak aralarında önemli farklar da vardır. 

Yeni bir kripto para birimi için fon toplamaya odaklanmış olan ICOların aksine Initial Token Offering (ITO), genellikle kanıtlanmış (veya kanıtlanmamış) yapısal bir kullanıma sahip tokenlar sunmaya odaklanır. Bu kullanım, yatırımcılara, abonelik yoluyla bir platforma erişim hakkı verilmesini ve token sahiplerinin bir ekosistem içinde özel hizmetlerden yararlanabilmesini içerebilir.

Yani, ITOlar kitle fonlamasından ziyade daha çok tokenizasyon ile ilgilidir. Bir başka deyişle, bir ITO düzenleyerek varlığınızı tokenize edip halka arz edebilirsiniz. Nitekim, her iki terim de çoğunlukla birbirinin yerine kullanılsa da kripto para sektöründe coinler ile tokenlar arasında önemli bir ayrım vardır. 

Coinler, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kendi bağımsız blok zincirlerinde çalışan kripto para birimleridir. Tokenlar ise mevcut bir blok zinciri üzerinde çalışan kripto para birimleridir. Bu varlıklar genellikle Ethereum'un ERC-20 standardını kullanır. Örneğin XRP, bir coindir çünkü kendi blok zincirine (Ripple) sahiptir. Chilliz (CHZ) ise Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 tokendır.