Soft Cap

Orta Seviye

Soft Cap bir proje için proje ekibince belirlenmiş minimum toplanması gereken kaynağa verilen addır. Doğası gereği spekülatif ve keyfi belirlenebilir bir kaynaktır. Eğer geliştiriciler belirledikleri Soft Cap’ten daha azını toplarsa bazen toplanan kaynak yatırımcıya geri aktarılırken bazen toplanan kaynakla geliştirmeye devam edilir.

Soft Cap bir kripto para veya bir girişimin toplamayı hedeflediği belirlenmiş bir miktar olduğu için her zaman katı olarak uygulanmayabilir. Soft Cap potansiyel projeye yatırım yapmak isteyen bir yatırımcının ileride projeye yatırım yaptığında ekibin nasıl bir performans göstereceği hakkında bir perspektif sunmaktadır. Ancak çoğu ekip Soft Cap belirlemeden fon toplamayı başardığından hepsi çok da önemli değildir.

ICO ekosistemini analiz etmek amacıyla kullanılabilecek Soft Cap proje ekibinin tecrübe ve ne başarmayı hedeflediklerini anlamış olmalarını ölçmek amacıyla değerlendirebilir. Örneğin, yatırımcılar hem ekibin deneyimsizliğine hem de meşruiyetine ilişkin tehlikeler olan anormal derecede düşük veya yüksek  Soft Cap değerlerine karşı dikkatli olmalıdır. Öte yandan iyi tanımlanmış ve düzgün bir şekilde aktarılmış gerekçesi ekibin deneyimini ve meşruiyetini de gösterebilir.