Custody

Başlangıç Seviyesi

Finans ile ilgili konularda custody yani Türkçe karşılığı ile saklama, bir müşterinin varlıklarının müşteri adına varlıkların bir kurum tarafından elde tutulmasını ifade eder. Bir saklama hizmetinin kullanılması, hırsızlık veya kayıp gibi güvenlik risklerini azalttığı için mal sahipleri tarafından tercih edilen bir yöntemdir. 

Saklama kurumları, ellerinde tuttukları mal varlıklarını kendi amaçları doğrultusunda kullanamadıkları için bankalardan farklı şekilde çalışırlar. Bu tarz kurumlar, oluşabilecek sorunlar  yüzünden genellikle varlıkların korunması için bir ücret talep etmektedirler. 

Kripto Para Birimlerinde Saklama

Kripto para saklama çözümleri, büyük miktarlarda coini muhafaza etmek kullanılan bağımsız depolama ve güvenlik sistemleridir. Bu saklama depolarında, üçüncü bir taraf, kullanıcının fonlarına ait özel anahtarlarını muhafaza eder aslında. Kullanıcının paralarını gönderebilen ve alabilenler sadece saklama çözümü sunan üçüncü taraflardır. Bu tip saklama çözümleri kullanan kripto para sahipleri her ne kadar yasal olarak mal varlığının sahibi olsalar da, protokol seviyesinde sahiplikleri yoktur. Hemen hemen tüm borsalar, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunması açısından bu tip saklama çözümlerini kullanırlar.

Kripto Paralarda Saklama Çözümlerine Neden İhtiyaç Var?

Kripto para saklama çözümlerine ihtiyaç duyulmasının en önemli sebebi güvenliktir. İşlemleri yürütmek veya kripto varlıklara erişmek için kullanılan özel anahtarlar, alfanümerik karmaşık bir birleşimidir. Hatırlaması son derece zor olan bu anahtarlar çalınabilir veya saldırıya uğrayabilir. Çevrimiçi cüzdanlar potansiyel bir çözümdür ancak aynı zamanda saldırıya açık oldukları da kanıtlanmıştır.

Diğer çözümler arasında özel anahtarların çevrimdışı olarak, kağıt üzerinde veya internete bağlı olmayan bir sabit diskte (kripto para cüzdanı) saklanması yer alır. Ancak fiziksel olan bu saklama yöntemlerinde kaybolma riski vardır. Anahtarınızı kaybettiğinizde kripto para varlıklarınıza ulaşmanız imkansızdır.  

Kripto paralarda üçüncü tarafların sağladığı saklama çözümleri, güvenlik nedeniyle anahtar kullanımı konusunda deneyimsiz olan yeni kullanıcılar için daha güvenli bir seçenektir. Bununla birlikte, bu tip bir çözüm tercih eden bir kullanıcının risklere karşı hazır olması da beklenmektedir. Bir kripto para saklama kurumunun güvenliği tehlikeye girebilir ya da kapatılabilir. Bu da kullanıcıların coinlerini kaybetmesine neden olabilir.

Varlıkların kurumsal düzeyde depolanması ve yönetilmesi için giderek artan sayıda işletme bulunmaktadır. Bu kurumlardan bazıları, fon kaybı durumunda müşterilerine tazminat ödemek için sigortalıdır.

Kripto varlıklarını aktif olarak işleme sokmayan ortalama seviyedeki kullanıcıların bu tip saklama çözümlerinden uzak durmaları tavsiye edilir. Aktif kullanım örnekleri arasında stake etme, ticaret veya diğer pasif gelir türleri yer almaktadır. 

Kripto Para Saklama Çözümleri Nelerdir?

Kripto para saklama çözümleri, kripto para birimleri için üçüncü taraf depolama ve güvenlik hizmetleri sağlayıcılarıdır. Hizmetleri esas olarak, büyük miktarda Bitcoin veya diğer kripto para birimlerine sahip olan hedge fonları gibi kurumsal yatırımcılara yöneliktir. Çözümler genellikle internet bağlantısı olan bir sıcak depolama, soğuk depolama (internet bağlantısı olmayan) kripto para saklama kombinasyonunu içerir.

Her iki depolama türünün de avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin, sıcak depolama internete bağlıdır ve sonuç olarak daha kolay likidite sunar. Ancak sıcak depolama seçenekleri, çevrimiçi saldırılara açık olabilir. Soğuk depolama çözümleri ise daha fazla güvenlik sunmakla beraber çevrimdışı yapıları nedeniyle kısa sürede likidite elde etmek zor olabilir. Kasa depolama, fonların çoğunun çevrimdışı olarak depolandığı ve yalnızca özel bir anahtar kullanılarak erişilebildiği her iki tür kripto para saklama çözümünün birleşimidir.