Bulut Madenciliği-Cloud Mining

Orta Seviye

Bulut madenciliği (cloud mining) şirketlerden kiralanan uzaktan işlem gücü ile yapılan kripto para madenciliği olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak kripto para madenciliği, ağ tarafından yeni oluşturulan coinler için ödenen ödüller karşılığında bir blok zincirinin çalışmasını güvence altına almak için yapılmaktadır. Kripto para madenciliği gerekli hesaplama çalışmalarını gerçekleştirmek adına bilgisayar donanımını kullanma uygulaması olarak bilinmektedir.


Kripto para madencileri arasında herhangi bir blok zincirinde arasında rekabet mevcuttur. Başka bir deyişle, madencilerin başarıları madencilik teçhizatlarının verimliliğine bağlıdır. Bir madencilik cihazının en önemli özelliği, hesaplama gücü veya hash oranı olarak bilinmektedir. Madencilik cihazının saniyede hesaplayabildiği hash sayısı, genellikle GH/s veya TH/s cinsinden ölçülmektedir.


Saniyede düzinelerce terahash hesaplayabilen en güçlü ASIC cihazı bile, hash sayısını hesaplamak için yüksek miktarda elektrik gücü harcarsa ve madencinin kârını tüketirse verimli olmayacaktır. Bu durum enerji verimliliğini ikinci bir anahtar faktör haline getirir.


Başka bir faktör ise teçhizatı soğutma ihtiyacıdır.  Madencilik cihazları çalışma sırasında çok fazla ısı üretir, bu nedenle bu ısıyı sistemden çıkarmak için bazı ek elektrik enerjisi harcamaları gerekmektedir.


Bu kilit faktörlerin yanı sıra, bir madencilik kurulumunun genel verimliliğini belirlerken birçok başka faktör de mevcuttur. İyi optimize edilmiş bir kripto madenciliği operasyonu tasarlamak için, gelişmiş yazılım ve donanım mühendisliği becerilerine sahip olmak veya her madencinin karşılayamayacağı nitelikli bir mühendisin hizmetlerini almak gerekmektedir.


Bulut madenciliği bu soruna çözüm olarak ortaya çıkmıştır. Bulut madenciliği şirketleri, nispeten ucuz elektriğin ve genellikle soğuk iklimlerin (yapay soğutma sistemlerine olan ihtiyacı hafifleterek) olduğu yerlerde özel kripto madenciliği ekipleri kurarak genel kurulumu optimize etmek için büyük çaba harcamaktadır. Daha sonra, madencilik sözleşmeleri aracılığıyla, hash güçlerinin bir kısmını uzaktaki müşterilere kiralarlar.


Bu düzenleme ile küçük ölçekli madencilerin, bulut madenciliği sağlayıcısının proxy ile kurulumunun verimliliğinden yararlanmasına olanak tanınmış olur. Aynı zamanda bulut madenciliği sağlayıcısı, kripto piyasasının volatilitesiyle ilişkili bazı riskleri müşterilerine aktarır. Müşteriler madencilik sözleşmeleri satın alarak operasyonlarını daha hızlı ilerletebilirler.