Bitcoin Pizza

Başlangıç Seviyesi

Bitcoin Pizza, Bitcoin (BTC) ile yapılan ilk fiziksel alışverişe verilen isimdir. Bitcoin Pizza aynı zamanda bir kripto para birimiyle yapılan ilk fiziksel alışveriştir. 

Bu alışverişte ABD'li bir adam, iki büyük pizza karşılığında 10 bin BTC coin ödemiştir. Bu alışverişin yapıldığı gün her yıl Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanmaktadır. 

Bitcoin Pizza

Bitcoin Pizza Günü

18 Mayıs 2010 tarihinde, Floridalı (ABD) bitcoin madencisi Laszio Hanyecz, sahip olduğu bitcoinleri gerçek bir alışverişte kullanmak istedi. Bu konuyla ilgili ünlü Bitcointalk forumunda bir gönderi paylaştı ve BTC ile pizza siparişi vermek istediğini söyledi. Birçok kişi, Hanyecz'e, BTC coinlerini bir kripto para borsası üzerinden itibari para birimine dönüştürüp sipariş verebileceğini belirtti. Ancak Hanyecz, bitcoin ile alışveriş yapmak istiyordu. Hanyecz, "Amacım Bitcoin karşılığında yemek almak," diyordu, "İlla kendim sipariş etmeme gerek yok, pizzayı yapıp evime getirebilir ya da bir pizzacıdan benim için sipariş de edebilirsiniz."

22 Mayıs 2010 günü İngiltere'den bir kullanıcı Hanyecz'in isteğine olumlu yanıt verdi. Bu kişi, en yakın Papa John's şubesinden Hanyecz'in evine iki pizza sipariş etti. Karşılığında Hanyecz, bu kişiye 10 bin BTC coin gönderdi. O dönem bitcoin fiyatı yarım sentten daha düşüktü ancak sadece 9 ay sonra, bitcoin fiyatı 1 doları buldu. Yıllar içinde BTC coin fiyatı 60 bin dolar seviyesine kadar çıktı. 

Hanyecz'in bu alışverişi, yıllardır Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor. Bitcoin ile yapılan ilk fiziksel alışveriş olduğu için tarihi bir öneme sahip olsa da, görünüşe göre Hanyecz için bu alışveriş hiç kârlı olmadı.