Altcoin

Başlangıç Seviyesi

"Alternatif coin" ifadesinin kısaltması olan altcoin, Bitcoin (BTC) dışındaki kripto paraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bir başka deyişle BTC hariç tüm kripto para birimleri birer altcoin olarak tanımlanabilir. Bitcoin alternatifi olan bu kripto paraların bazıları merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak için çok yönlü programlama dili sunarken, bazıları ise Bitcoin’e kıyasla daha fazla gizlilik ya da ölçeklenebilirlik vadeder.

Altcoin

İlk altcoin nedir?

Bitcoin, 2009'da piyasaya çıktı ve hem ilk blok zincir hem de ilk kripto para birimi olarak kısa sürede büyük ilgi çekti. BTC'nin başarısının ardından başka kripto para projeleri geliştirilmeye başladı. Ancak ilk altcoin, bir Bitcoin çatalı olan Litecoin (LTC) oldu. 2011'de piyasaya çıkan Litecoin'in ardından ise aynı yıl Namecoin (NMC) piyasaya sürüldü. Yine de özellikle 2014 yılında bugün en popüler altcoin olan Ethereum (ETH) ortaya çıkana kadar Bitcoin piyasayı domine etmeyi sürdürdü.

Altcoinler Bitcoin’in kopyası mı?

Bitcoin dışındaki kripto paraların altcoin olarak adlandırılması, Bitcoin'in orijinal kripto para birimi olduğu ve daha sonra çıkan kripto paraların Bitcoin’e alternatif olarak yaratıldığı intibası uyandırır. Altcoinlerin başlangıçta Bitcoin'e alternatif oldukları doğrudur. Nitekim birçok altcoin, Bitcoin çatalı olarak ortaya çıkmıştır. Ancak bugün 10 bini aşkın altcoin ve bunlar artık DeFi, NFT, metaverse gibi ekosistemlerin kalbinde yer alıyor.

Altcoin fiyatları

Altcoin fiyatları dönemsel olarak değişiklik göstermektedir. Tıpkı döviz kurlarında olduğu gibi çeşitli dalgalanmalara bağlı olarak altcoin fiyatları artabilir ya da azalabilir. Genel olarak altcoinlerin fiyatını yatırımcıların ilgisi belirler.

Altcoinler kripto para borsalarından satın alınmaktadır. Bitlo gibi güvenilir bir kripto para borsasında üyelik oluşturarak hesabınızdan para göndererek ya da varsa regülasyonlarla izin verilen alternatif ödeme sistemleri ile altcoin satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para borsasındaki değişimleri takip ederek hesabınız üzerinden altcoin al sat işlemi yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.