Pump ve Dump - Pompalama ve Boşaltma

İleri Seviye

Pumping ve dumping terimleri kripto para sektöründe “pump ve dump” olarak bilinir. Türkçe tanımlaması pompalama ve boşaltmadır. Yasa dışı işlemler olarak kabul gören pumping ve dumping eylemleri, dolandırıcılık faaliyetleri arasında yer alır. 

En çok bilinen eylem şekilleri şunlardır;

  • Gerçek dışı haberler,
  • Sosyal medya üzerinden kullanıcılara mesaj gönderme,
  • Kripto paralar hakkında yanıltıcı değer artışları bildirisi yaymak.

Pump ve dump eylemi, kişi ya da kişilerin piyasaya bir varlık sürerek kâr sağlama amaçlarını temsil eder. Pumping terimi, değersiz bir coinde talep ve fiyat artışı olmasını sağlamak adına, söz konusu kripto paradan büyük miktarlarda alım yapılacağını belirtmek için kullanılır. 

Daha sonra dolandırıcılık eylemleri üzerinden kâr yapmak için ilgili coin daha yüksek fiyattan piyasaya sürülür. Kripto yatırımcılarının fiyat hareketlerini doğal karşılamaları için de piyasadaki arz ve talep dinamiklerinden yararlanılır.

Genellikle kullanıcıları kolay manipüle etmek adına ismi duyulmamış ve çok fazla harcama gerektirmeyen coinler tercih edilir. Yüksek miktarda harcama gerektiren Bitcoin’de bu durum, Boğa koşusu meydana getirmek için nadiren kullanılır. 

Dolandırıcılar, pump ve dump eylemlerinde daha fazla kâr sağlamak için ICO’ları kullanır. Çünkü ilk madeni para teklifi olarak çevrilen initial coin offerings (ICOs), birçok yatırımcı tarafından talep görmektedir.