Yabancılar için YKN ile Türkiye'de Kripto Para Alım Satım Rehberi

Başlangıç Seviyesi
Yabancılar için YKN ile Türkiye'de Kripto Para Alım Satım Rehberi

Türkiye’de yaşayan yabancılar, Türk kripto borsalarına yabancı kimlik numaraları (YKN) ile kayıt olup kripto para alım satımı yapabilir. 

YKN, belirli şartları sağlayan yabancıların Türkiye Cumhuriyeti’nin hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlayan kimlik numarasıdır. YKN ile Bitlo’ya üye olmak ve hemen Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto paraları alıp satmaya başlamak oldukça kolaydır. 

YKN nedir?

Yabancı kimlik numarası (YKN), Türkiye’de ikamet eden TC uyruklu olmayan kişilere belirli şartları karşılamaları halinde verilen kimlik numarasıdır. 99 ile başlayan ve 11 rakamdan oluşan YKN, Türkiye’de iş yapmak için gerekli olduğu gibi sahiplerinin çeşitli kamu hizmetlerinden faydalanabilmesini sağlar. Örneğin, Türk bankalarında hesap açmak isteyenlerin YKN’si bulunması gerekmektedir. 

YKN nasıl alınır?

YKN, Türkiye’de ikamet hakkı elde etmiş tüm yabancı uyruklu kişilere verilen bir numaradır. Doğal olarak, YKN almak için Türkiye’de ikamet şartlarını karşılamak gerekmektedir. Değişim programlarıyla ülkeye gelmiş yabancı öğrenciler ve Türkye’de bulunmak için ikamet iznine tabi olmayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) vatandaşları da YKN alır. 

YKN alabilmek için ikamet belgesi düzenleyen kurumlara başvurmak gerekmektedir. 

YKN ile kripto para satın almak

Türkiye’de kripto para satın almak isteyen yabancılar, YKN ile Bitlo’ya üye olabilir. YKN ile Bitlo’ya üye olmak son derece kolaydır. YKN ile kripto para satın almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin sadece şu üç adımı izlemesi gerekir: 1) Bitlo’ya üye olmak, 2) Bitlo hesabına para yüklemek, 3) Al sat yapmak.

YKN ile Bitlo’ya üye ol

Türkiye’de ikamet eden yabancılar da tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi Bitlo’ya üye olabilir. https://www.bitlo.com/ sitesine girip “Üye Ol” sekmesine tıklayarak üye olma işlemine hemen başlayabilirsiniz. 

Bitlo’ya üye olmak isteyen yabancı uyruklu kişiler, kendilerinden istenen bilgileri doldururken TC Kimlik Numarası yerine kendi YKN’lerini girmelidir. Ardından cep telefonuna gelecek doğrulama kodunu ilgili kısma girerek üye olma işlemini tamamlayabilir. Bitlo’ya üye olduktan sonra YKN sahibi yabancı uyruklu kişilerin de tıpkı TC vatandaşları gibi kimlik doğrulaması yapması gerekmektedir. 

Bitlo hesabınıza para yükleyin

Bitlo’ya üye olup kimliğinizi doğruladıktan sonra hesabınıza para yükleyebilirsiniz. Bitlo hesabınıza para yüklemek için şu adımları izlemelisiniz: 

  1. Bitlo hesabınıza giriş yaptıktan sonra üstteki menüden “Para Yatır/Çek” sayfasını açın.
  2. Açılan sayfada soldaki menüden “Türk Lirası” sekmesini açın ve “Türk Lirası Yatır” seçeneğine tıklayın. 
  3. Sizin için en uygun Türk bankasını seçtikten sonra verilen IBAN adresine dilediğiniz miktarda TL’yi kişisel banka hesabınızdan havale, FAST ya da EFT yoluyla gönderin. 

Para yatırma işlemlerinizi yalnızca kendi adınıza açılmış banka hesaplarından yapabilirsiniz. Türkiye’de banka hesabı açmak için de YKN sahibi olmanız gerekmektedir. 

Kripto para alın

Artık hesap bakiyenizde Türk lirası bulunduğuna göre Bitlo’da kripto para al sat işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bunun için yukarıdaki menüden “Kolay Al/Sat” ya da “Gelişmiş/Al Sat” sayfalarından birine girmeli, ardından işlem yapmak istediğiniz kripto para birimini seçmelisiniz. Bitlo’da 70’in üzerinde kripto para birimini Türk lirası ile alıp satabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz TL’ler ile Tether (USDT) satın alıp dolar ile de kripto para alım işlemi yapabilirsiniz.