Ücretsiz NFT Oluşturma Rehberi

Başlangıç Seviyesi
Ücretsiz NFT Oluşturma Rehberi

Popülerliği bir artıp bir azalsa da NFT teknolojisinin sanat dünyası, metaverse ve merkeziyetsiz finans (DeFi) ekosistemi için önemi tartışılmaz. Bugün milyonlarca dolara satılan sanat ve oyun NFT’leri var. Doğal olarak birçok kişi, özellikle de sanatçılar, NFT oluşturmak ve satmak istiyor. Ancak Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) gibi popüler ağlarda NFT oluşturmak, yüksek gaz ücretleri nedeniyle çok maliyetli olabiliyor. 

Peki ücretsiz NFT oluşturmak mümkün mü? Bunun cevabı: Evet! Bu yazımızda gaz ücreti ödemeden NFT oluşturmanın yollarını ele alacağız. 

NFT nedir?

NFT kısaltmasının açılımı non-fungible token, yani değiştirilemez token’dır. Her bir NFT, değiştirilemez ve benzersiz bir kriptografik veri paketidir. Bu özellikleriyle NFT’ler, herhangi bir varlığın sahipliğini ispatlayabilirler. 

Bir müzik eserinden resmi bir evrağa, ilüstrasyondan bir video oyun öğesine kadar her şey NFT haline getirilebilir. NFT, temsil ettiği varlığın kime ait olduğu ve kim tarafından yaratıldığı gibi bilgileri sonradan değiştirilemez biçimde blok zincirde saklar. Bu nedenle, bir varlığın sahipliğini kesin olarak gösterir.

Bugün NFT’lerin en yaygın kullanıldığı alanlar metaverse ve dijital sanat olarak öne çıkıyor. Metaverse platformlarında kullanıcılar, platform içi öğelere NFT biçiminde sahip olabiliyor. Sanat eserleri de NFT haline getirilerek sahteciliğe karşı korunabiliyor. 

NFT’ler NFT pazar yeri adı verilen platformlar üzerinden oluşturulabiliyor ve alınıp satılabiliyor. 

NFT ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ilgili makalemizi okuyabilirsiniz.

Ücretsiz NFT oluşturmak

Temelde NFT’ler, blok zincir ağları üzerinde yaratılan birer tokendır. Yalnızca kripto para birimlerinden farklı standartlara, işlevlere ve özelliklere sahiptirler. Bildiğiniz gibi, blok zincir ağları üzerindeki tüm işlemler madenciler ya da doğrulayıcılar tarafından işlenir. Blok zincirleri koruyan da madenciler ya da doğrulayıcılardır. Madenciler ya da doğrulayıcılar, işlemleri gerçekleştirip blok zincire kaydetmeleri ve korumaları karşılığında belirli miktarda kripto para ile ödüllendirilir. 

Peki, blok zincir üzerindeki işlemler bir ücret gerektiriyorsa ücretsiz NFT oluşturmak nasıl mümkün olabilir? NFT’ler de blok zincir üzerinde oluşturulup saklanmıyor mu?

Lazy minting nedir?

Bu noktada devreye “lazy minting”, yani “tembel mint’leme” denilen bir yöntem giriyor. Tembel mint’leme yönteminde bir NFT, satışa kadar blok zincirde oluşturulmaz. Yani bir NFT’yi satmak için listelersiniz ve satılana kadar mint’lenmediğinden, gaz ücreti ödemeniz gerekmez.

Lazy minting yönteminde gaz ücretleri, NFT'yi alıcıya atayan işleme aktarılır. Bu sayede NFT yaratıcısı hiçbir zaman mint’leme için ödeme yapmak zorunda kalmaz. Bunun yerine, satın alma fiyatının bir kısmı, NFT’yi oluşturmak için gereken gaz ücretini karşılamaya ayrılır. Yani, bu yöntem ile satılan NFT’ler satış gerçekleşince oluşturulur ve gaz ücreti alıcı tarafından ödenir. Böylece ücretsiz bir şekilde NFT oluşturmuş ve satmış olursunuz.

Hangi pazar yerlerinde ücretsiz NFT oluşturabilirim?

En popüler NFT pazar yerleri olan OpenSea ve Rarible, yaratıcıların lazy minting yöntemiyle ücretsiz NFT oluşturmasına olanak tanır. Yine popüler bir pazar yeri olan Mintable’da da ücretsiz NFT oluşturmak mümkündür.