Trust Wallet ve TWT Token

Başlangıç Seviyesi
Trust Wallet ve TWT Token

2017’de piyasaya çıkan Trust Wallet, mobil uygulama şeklinde çalışan gözetimsiz bir kripto para cüzdanıdır. Popüler bir kripto para cüzdanı olan Trust Wallet, kullanıcılarının çok sayıda kripto para birimine ve merkeziyetsiz uygulamaya erişmesine olanak tanır. Trust Wallet’ın aynı zamanda TWT token isimli bir yönetişim tokenı da vardır. 

Bu makalemizde, önde gelen kripto para cüzdanlarından Trust Wallet ile yönetişim tokenı TWT tokena göz atacağız.

Trust Wallet nedir?

Kripto para cüzdanları, kripto varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz çevrimiçi ya da çevrimdışı yazılım ya da donanımlardır. Kripto paralarınızı ya da NFT gibi varlıklarınızı bu cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Ayrıca, merkeziyetsiz uygulamalar ya da blok zincir oyunları ile etkileşime girmek için de kripto para cüzdanları kullanılır. Anlayacağınız, blok zincir temelli tüm aktivitelerde kripto para cüzdanından yararlanırsınız! 

Kripto para dünyasında farklı işlevlere ve avantajlara sahip birçok cüzdan bulunur. Trust Wallet da en çok tercih edilen ve en ünlü kripto para cüzdanlarından biridir. Viktor Radchenko tarafından geliştirilen Trust Wallet, 2017’de kullanıma sunulmuş ve kısa sürede büyük ilgi çekmiştir. Öyle ki, 2018’de Binance tarafından satın alınmıştır.

Trust Wallet, açık kaynaklı ve merkeziyetsiz, gözetimsiz (non-custodial) bir kripto cüzdanıdır. Bilindiği gibi, kripto para cüzdanları kabaca sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olarak ikiye ayrılır. Sıcak cüzdanlar, daima internete bağlıdır. Trust Wallet da mobil uygulama olarak çalışan bir sıcak cüzdandır. 

Trust Wallet üzerinden 20 binin üzerinde Ethereum (ETH) tabanlı tokena, 63 blok zincire ve Bitcoin (BTC), BNB (BNB), Tether (USDT) dahil olmak üzere bir milyonun üzerinde kripto varlığa erişmek mümkündür. Aynı zaman Trust Wallet üzerinden kripto varlıklarını stake ederek gelirinizi katlayabilir ve kripto para alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

Trust Wallet nasıl çalışır?

Trust Wallet, tek bir uygulama üzerinden birden fazla blok zincire erişebileceğiniz ve çok sayıda farklı kripto varlığı yönetebileceğiniz bir mobil cüzdandır. Trust Wallet kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken, uygulamayı iOS ya da Android uyumlu mobil cihazınıza indirmektir. 

Trust Wallet hesabı açarken kendinize bir şifre belirlersiniz. Ardından size uygulama tarafından rastgele atanan bir kurtarma cümlesi verilir. Trust Wallet, gözetimsiz bir cüzdan olduğu için bu kurtarma cümlesinin de özel ve genel anahtarlarınızın da kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Gözetimli (custodial) cüzdanlar, banka gibi çalışırlar. Basitçe açıklamak gerekirse, bu tür cüzdanlarda sakladığınız varlıklar her zaman size aittir ancak anahtarlarınız cüzdanın sunucularında depolanır. Trust Wallet gibi gözetimsiz cüzdanlar ise anahtarların ve kurtarma cümlesinin kontrolünü tamamen kullanıcıya verir. Bu sayede çok daha güvenlidirler. 

Trust Wallet hesabınızda yalnızca kripto para birimlerinizi değil, Ethereum ve BNB Chain üzerindeki NFT varlıklarınızı da saklayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Trust Wallet, kullanıcılarına sunduğu dApp Tarayıcısı ile de diğer kripto para cüzdanlarından ayrılır. 

Trust Wallet ve dApp Tarayıcısı

Trust Wallet uygulamasında dahili bir dApp (merkeziyetsiz uygulama) Tarayıcısı bulunmaktadır. Bu tarayıcı üzerinden, Trust Wallet uygulamasını terk etmeden merkeziyetsiz uygulamalara erişebilir ve onları kullanabilirsiniz. Trust Wallet’ın dahili dApp Tarayıcısı üzerinden erişebileceğiniz merkeziyetsiz uygulamalar ve platformlar arasında en büyük NFT pazar yeri OpenSea’nin yanı sıra 1inch (1INCH) ve Uniswap (UNI) gibi önde gelen merkeziyetsiz borsalar (DEX) da bulunmaktadır.

TWT token nedir?

Trust Wallet, kullanıcılarını da karar alma süreçlerine dahil eder. Bu amaçla Trust Wallet Token (TWT) piyasaya sürülmüştür. TWT token sahipleri, uygulamanın yönetişiminde söz sahibidir ve uygulamaya dair alınacak kararlarda oy kullanabilir. BEP-20 ve BEP-2 uyumlu bir token olan TWT’nin maksimum arzı ise 1 milyar tokendır.