Ronin Wallet Nedir? Ronin Wallet Nasıl Kullanılır?

Başlangıç Seviyesi
Ronin Wallet Nedir? Ronin Wallet Nasıl Kullanılır?

Ethereum (ETH) ağının en bilinen yan zincirlerinden biri, Ronin yan zinciridir. Ronin yan zincirini, Axie Infinity (AXS) blok zincir oyununun çalıştığı zincir olarak bilebilirsiniz. Axie Infinity, en popüler blok zincir oyunlarının başında gelir. Sky Mavis tarafından 2018’de piyasaya sürülen Axie Infinity, oyuncuların Axie adı verilen sevimli NFT yaratıkları toplayıp geliştirerek çeşitli mücadelelere sokmasına ve bu mücadeleler sonunda gelir elde etmesine olanak tanır. Axie Infinity ile Ronin Wallet kullanarak etkileşime girebilir, oyunun Smooth Love Potion (SLP) ve AXS tokenlarını Ronin Wallet ile saklayabilirsiniz.

Ronin yan zincirinde çalışan tek uygulama Axie Infinity değildir. Birçok merkeziyetsiz uygulama (dApp) da bu yan zinciri kullanır. Ronin Wallet ile Axie Infinity’nin yanı sıra bu merkeziyetsiz uygulamalar ile etkileşime girmek de mümkündür. Şimdi gelin, Ronin Wallet’a yakından bakalım. 

Ronin Wallet nedir?

Sky Mavis şirketi 2018’de Axie Infinity oyununu piyasaya sürdüğünde, oyun, kısa sürede tüm blok zincir oyunu topluluğunun ilgisini çekti. Axie Infinity, NFT tabanlı bir oyundur; yani oyunu oynamak için çeşitli NFT’lere sahip olmanız gerekir. Bu ise Ethereum ağında işlem ücretlerinden dolayı oldukça maliyetli olabilir. Bu yüzden, başta Ethereum ağında çalışan Axie Infinity çok ilgi çekse de potansiyelinin işaret ettiği kadar hızlı büyüyemedi. Oyunun geliştiricileri ise buna çözüm olarak Ronin yan zincirini yarattılar. 

Ronin yan zinciri, NFT oyunlarını ölçeklendiren ve Ethereum ana zincirine kıyasla daha düşük işlem ücretleri sunan bir yan zincirdir. Ronin yan zinciri geliştirilirken bir de kripto para cüzdanı geliştirilmiştir: Ronin Wallet. Tarayıcı uzantısı ya da mobil uygulama olarak kullanılabilen Ronin Wallet, Axie Infinity başta olmak üzere Ronin yan zincirinde çalışan tüm merkeziyetsiz uygulamalar ile etkileşime girebilmenizi sağlar. Axie Infinity NFT’lerini alıp satabileceğiniz pazar yerine de Ronin Wallet ile giriş yapılır. 

Ronin Wallet, yüksek işlem ücretleri ödemeden kripto para ve NFT transferleri yapabilmek için de kullanılabilir. Ronin Wallet, halihazırda şu kripto para birimlerini desteklemektedir: Wrapped Ether (WETH), AXS, SLP ve USDC.

Ronin Wallet nasıl kullanılır?

Tüm kripto para cüzdanları gibi Ronin cüzdanını oluşturmak ve kullanmak da son derece kolaydır. 

Ronin Wallet hesabı oluşturmak için önce mobil uygulamayı indirmeli ya da uzantıyı internet tarayıcınıza kurmalısınız. Ardından bu uygulama ya da uzantı üzerinden Get Started ve açılan sayfada I'm new. Let's get set up! butonuna tıklamalısınız. Bundan sonra uygulama sizden bir şifre belirlemenizi isteyecek. Şifrenizi belirledikten sonra ise size bir kurtarma cümlesi verecek. Bu kurtarma cümlesini unutmayacağınız, güvenilir bir yere kaydetmeyi unutmayın. Şifrenizi unutmanız durumunda hesabınıza erişebilmek için kurtarma cümlesine ihtiyacınız olacak. Bu basit işlemleri yaptıktan sonra artık Ronin cüzdanınızı kullanmaya başlayabilirsiniz!

Ronin Wallet ile Axie Infinity hesabı oluşturmak

Ronin Wallet, Ronin yan zincirinde çalışan merkeziyetsiz uygulamalara erişmekte kullanılır. Axie Infinity oyununa giriş yapmak için de bu kripto para cüzdanını kullanmanız gereklidir. Ronin Wallet ile Axie Infinity hesabı oluşturmak ise çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, Axie Marketplace’e girip Login butonuna tıklamak ve açılan sayfada Login with Ronin Wallet seçeneğini seçmektir. Ardından bir Axie Infinity kullanıcı adı belirlersiniz. İşte bu kadar: Ronin Wallet ile Axie Infinity hesabı oluşturdunuz ve artık bu kripto para cüzdanı ile oyuna bağlanabilirsiniz!