Brave Browser Nedir? Brave Browser Nasıl Kullanılır?

Başlangıç Seviyesi
Brave Browser Nedir? Brave Browser Nasıl Kullanılır?

Bugün piyasada çok sayıda internet tarayıcısı var ancak biri diğerlerinden oldukça farklı: Brave Browser. Web3 özelliklerine sahip bir tarayıcı olan Brave Browser, internette gezinerek kripto para kazanmanıza olanak sağlıyor.

Bu yazımızda Brave Browser’dan bahsedeceğiz.

Brave Browser nedir?

Brave, Brave Software şirketi tarafından geliştirilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir Web3 tarayıcısıdır. Google’ın Chromium tarayıcısı temel alınarak tasarlanmış olan BraveBasic Attention Token (BAT) etrafında yenilikçi bir ekonomik model inşa etmiştir. Buna göre reklam görüntülemeyi kabul edilen kullanıcılar BAT token ile ödüllendirilir. Ayrıca Brave kullanıcıları içerik üreticilere destek olmak için tarayıcı üzerinden BAT token gönderebilir.

Brave Browser ne zaman çıktı?

Brave Browser, tıpkı Opera ya da Edge gibi Chromium kullanılarak geliştirildi. Brave Software tarafından geliştirilen tarayıcının ilk deneme sürümü 20 Ocak 2016’da yayınlandı. 13 Kasım 2019’da ise Brave Browser’ın ilk tam sürümü piyasaya çıktı.

Brave Browser bugün aylık 50 milyonun üzerinde aktif kullanıcıyla en popüler tarayıcılar arasında yer alıyor. Üstelik Nisan 2021’de dünyanın en büyük dijital oyun mağazalarından Epic Games Store’a eklendi ve bu platformla çalışmaya başlayan ilk tarayıcı oldu. 

Brave Browser ve gizlilik

Brave Browser, BAT token ekseninde yarattığı ekonominin yanı sıra gizlilik odaklı bir tarayıcı olarak öne çıkmaktadır. Genelde teknoloji sektöründe reklamcılık, şirketlerin kişisel bilgileri toplamasına ve bu verileri sunucularına aktarmasına dayanır. Ancak Brave Browser’ın ödül sisteminde görüntüleyeceğiniz reklamlar kişisel bilgilerinizi şirketlerin sunucularına aktarmaz. 

Bununla beraber, Brave Browser’da BAT token kazanmanızı sağlayan reklamlar ile internet sitelerindeki reklamları birbirine karıştırmamak gerek. Brave, BAT token içeren ödüllendirme sistemi kapsamındaki reklamları kendisi sunar ve bunları hiç görüntülememek de mümkündür. Öte yandan Brave, internet sitelerinin kendi reklamlarına müdahale edemez.

Brave Browser nasıl kullanılır?

Brave Browser, kullanıcılarının reklam görüntüleyerek gelir elde etmesine olanak tanır. Eğer bir podcastiniz, blogunuz ya da kanalınız varsa içerik üreticisi olarak da para kazanabilirsiniz. Brave Browser'ın ödüllendirme sistemine Brave Rewards denir. Brave Rewards ödüllendirme sisteminde BAT token kullanır. Yani Brave Browser gelirleri BAT token olarak kazanılır. Peki Brave Browser ile BAT token kazanmak için ne yapmalısınız? 

Reklam görüntüleyerek BAT token kazanmak

Reklam görüntüleyerek BAT token kazanmak oldukça kolaydır. Bunun için şu adımları izlemelisiniz: 

  1. Brave Browser’ı indirin ve bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza kurun. 
  2. Tarayıcıyı açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki üçgen BAT logosuna tıklayın. 
  3. “Brave Rewards” sekmesine girip “Ads” başlığının yanındaki butonu aktif hale getirin. 
  4. Aktif hale getirdiğiniz butonun yanındaki simgeye tıklayarak ayarlar sekmesine geçin ve saatte ne kadar reklam görüntülemek istediğinizi belirleyin. 

Artık siz tarayıcıda gezindikçe BAT token ödülleri tarayıcıya entegre Brave cüzdanınıza otomatik olarak yüklenecek. 

İçerik üreterek BAT token kazanmak

Brave Browser’da içerik üreticisi olarak ödül kazanmak da mümkündür. Bir podcast yayıncısı, müzik grubu, blog yazarı veya YouTuber iseniz içerik oluşturucular için Brave Rewards Programı’na katılabilirsiniz. Bu program sayesinde Brave Browser kullanıcısı takipçileriniz size BAT token göndererek destek olabilir.

İçerik üreterek BAT token kazanmak için yapmanız gereken Brave Creators sitesine girip içerik üreticisi olarak kaydolmaktır. Ardından kanalınızı ya da içeriğinizi ekleyebilirsiniz. Hesabınız onaylandıktan sonra ise BAT token kazanmaya başlarsınız. 

BAT token nereden alınır?

Basic Attention Token (BAT) diğer tüm kripto paralar gibi kripto para borsalarından alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile BAT token satın almak çok kolaydır. Bitlo’da kolayca ve güvenle BAT/TRY al sat işlemlerinizi yapabilirsiniz.