Trust Wallet Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Trust Wallet Nedir?

Her geçen gün kripto paraları kullanan ve kripto paralara yatırım yapan insan sayısı artmaktadır. Güvenli bir kripto cüzdanınızın olması kripto varlıklarınızı koruyabilmemiz için çok önemlidir. Piyasa içerisinde çok fazla kripto cüzdanı olduğunu ve hepsinin eşit olmadığını tahmin etmek zor değil.

Trust Wallet aklınıza gelebilecek milyonlarca kripto parayı desteklemektedir ve stake etmek ve kripto para satın almak gibi çeşitli özellikler sunar. Peki Trust Wallet gerçekten güvenilir mi? Bu yazımızda Kripto paralarınızı tutmak için kullanabileceğiniz Trust Wallet uygulamasını inceleyecek ve dikkat etmeniz gereken noktaları açıklayacağız.

Trust Wallet nedir?  Trust Wallet nasıl çalışır ve en önemlisi Trust Wallet kullanımı güvenli mi değil mi? Trust Wallet hakkında her şeyi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Trust Wallet Nedir?

Trust Wallet, kullanıcılara kripto para birimlerinden değiştirilemez tokenlara (NFT'ler) kadar dijital varlıkları üzerinde tam kontrol sağlayan, kontrolü tamamiyle kullanıcıda olan çoklu kripto cüzdan uygulamasıdır. Binance'in resmi kripto cüzdanı Trust Wallet’dır ve şu anda Bitcoin, Ethereum, Tron ve Ripple gibi 65 blok zinciri ve NFT'ler de dahil olmak üzere 4,5 milyondan fazla kripto varlığı desteklemektedir. Dahası, decentralized app’ler de diyebileceğimiz merkeziyetsiz uygulamalara (DApps) erişim de içerir.

Trust Wallet uygulamasını Android ve IOS işlemciye sahip mobil cihazlarla Playstore ve AppStore kullanarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Basit, anlaşır, kullanıcı dostu interaktif arayüzünün olması platformun bugüne kadar 10 milyondan fazla aktif kullanıcıya ulaşmasını sağlamıştır.

Trust Wallet Nasıl Çalışır?

Trust Wallet uygulamasını mobil cihazınızda kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten hemen sonra bütün blok zincirlerine erişebilirsiniz. İletişim bilgilerinin tamamı yalnızca işlem yapan taraflar arasında paylaşılır ve Trust Wallet kullanıcıların kişisel bilgilerini herhangi bir üçüncü tarafa ifşa etmez.
Trust Wallet, kullanıcıların fonlarını tutmaz ve kullanıcılar kendi özel anahtarlarına veya tohum ifadelerine tek erişime sahiptir.

Çoklu Coin Desteği

Trust Wallet , kullandığı nodelar aracılığıyla işlemlerinizi zincire aktarmaktadır. Birden fazla kripto parayı göndermek, almak ve saklamak için sağlam bir mekanizmaya sahiptir ve şu anda binden fazla kripto parayı desteklemektedir.

Dahili DApp Tarayıcısı/ In-Built DApp Browser

Trust Wallet, Ethereum ve BSC blok zincirinin yanı sıra diğer blok zincirler üzerine de inşa edilmiş birçok çeşitli DApp için sorunsuz erişim sağlar. Birçok, DApp için Trust Wallet mobil uygulamasında oturum açmak zorunda kalmadan doğrudan kullanabileceğiniz anlamına gelir. DApp'lerin tümü, yalnızca en güvenilir DApp'lerin kullanıldığından emin olmak için Trust Wallet ekibi tarafından incelenir. Trust Wallet tarafından desteklenen DApp'ler arasında PancakeSwap, OpenSea ve Uniswap bulunmaktadır. DApp'ler ayrıca mobil cihazlar için optimize edilmiştir, böylece kullanıcılar bunlara her zaman, her yerde rahatça erişebilir.

NFT Destekleyici Sistem

Trust Wallet, kripto NFT'lerinizi ve oyun varlıklarınızı yönetmenizi kolaylaştırır. Şu anda Trust Wallet uygulaması Ethereum ve Binance Akıllı Zincir NFT'lerini tamamen desteklemektedir. Mevcut NFT'lerinizi Trust Wallet'ta saklamak için taşıyabilir veya hatta OpenSea gibi desteklenen bir NFT pazar DApp'ından bir NFT alım-satım işlemleri yapabilirsiniz.

Trust Wallet Ne İçin Kullanılır?

Trust Wallet kripto varlıklarınızı depolayabileceğiniz bir kripto varlık cüzdanından daha fazlası.

İşte Trust Wallet’ı kullanabileceğiniz 4 farklı yol:

1. Kripto Varlık Satın Almak

Trust Wallet, kullanıcıların fiat para birimleri ile kripto satın almalarına olanak tanır. Kredi veya banka kartı kullanarak Trust Wallet üzerinden 40'tan fazla kripto para satın alabilirsiniz.
Bununla birlikte, banka veya kredi kartlarından alınan ücretler maliyetli olabilir, bu nedenle doğrudan Bitlo gibi merkezi borsalardan kripto satın almak daha iyi olabilir.

2.Kripto Varlık Satın Almak

Trust Wallet, cüzdanlarından stake yapıyorsanız, tuttuğunuz kripto para biriminden faiz kazanmanıza bile olanak tanır. Trust Wallet uygulamasında BNB, ADA ve ATOM dahil olmak üzere çok sayıda stake etme seçeneği mevcuttur.

3. Swap ve Takas

Trust Wallet ayrıca kullanıcıların zincirler arası takas yapabileceği yerleşik merkeziyetsiz borsaya (DEX) sahiptir. Örneğin, BEP-2 tokenlerini BEP-20 tokenleri ile takas edebilirsiniz. Trust Wallet Merkeziyetsiz borsa olan DEX borsasında işlem yapmanın bir ağ ücreti gerektireceğini unutmamakta fayda var.

4. Stable Coin (stabil kripto para) Depolamak ve Harcamak

Stable coinler de diyebileceğimiz stabil kripto paralar, değeri diğer varlıklara sabitlenerek belirlenen kripto paralardır. Bu, kripto piyasasındaki dalgalanmalardan bağımsız olarak bir coin'in değerinin sabit kalmasını sağlar. Örneğin, Tether (USDT) ve USD Coin (USDC), rezervde tutulan ABD doları tarafından 1:1 oranında desteklenen tokenlardır.

Trust Wallet, stabil coinleri güvenli ve rahat bir şekilde saklamanıza olanak tanır. Uygulamayı kullanarak, stabil coinlerinizi istediğiniz yerde istediğiniz şey için harcayabilirsiniz ve Banka düzeyinde güvenlik standartları onları güvence altına alır.

Trust Wallet İşlem Ücreti Alıyor mu?

Çoğu kripto cüzdanının aksine, Trust Wallet takas veya diğer işlemler için herhangi bir ücret talep etmez. Bununla birlikte, tokenin bulunduğu blok zinciri Trust Wallet'ta ağ ücreti olarak bilinen bir işlem ücreti alacaktır. Örneğin, Ethereum blok zincirinde ETH veya bir ERC-20 tokeni ile işlem yapmayı seçerseniz, ilgili gas fee olarak da bilinen gaz ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

Trust Wallet, işlemlerinizi daha etkili bir şekilde yönetebilmeniz için kendi ağ ücretlerinizi belirlemenize olanak tanır. Acil bir işlem için, ağ ücretlerinizi daha yüksek ayarlayabilirsiniz, böylece daha hızlı işleme alınır. Daha az acil olanlar için maliyetten tasarruf etmek amacıyla daha düşük bir ücrete ayarlayabilirsiniz.

Trust Wallet ayrıca DApp kullanımı için herhangi bir ek ücret talep etmez. Trust Wallet ile kripto para satın almayı seçerseniz, üçüncü taraf sağlayıcılara ücret ödemeniz gerekir, ancak Trust Wallet bu ücretlerin üzerine ek bir ücret talep etmez.

Trust Wallet Güvenilir mi?

Cihazınızı yanlış yere koymanız veya kaybetmeniz durumunda Trust Wallet, yedekleme amacıyla özel anahtarların veya kurtarma tohum(seed) ifadelerinin arka planda şifreli, güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Genellikle tohum cümlesi olarak adlandırılan kurtarma cümlesi, kripto cüzdanınız tarafından üretilen ve merkezi olmayan cüzdanlardaki fonlara erişmek için kullanılan rastgele kelimeler dizisidir.

Bununla birlikte, Trust Wallet hala sıcak bir cüzdan ve buna bağlı olarak kimlik avı dolandırıcılığına maruz kalmaktadır. Kimlik avı web siteleri aracılığıyla, kimlik avcıları tohum cümlelerini kolayca çalabilir ve bir kullanıcının cüzdanına erişebilir. Kriptonun merkezi olmayan yapısı nedeniyle, kaybedilen fonlar asla geri alınamaz. Bu nedenle, kalıcı bir fon kaybını önlemek için tohum cümlenizi asla kimseyle paylaşmamanız ve hatta dijital bir kopyasını çıkarmanız çok önemlidir. Ne yazık ki, kripto varlıklarınızı ele geçirmek için resmi cüzdan sitelerine benzemek üzere tasarlanmış sahte web siteleri de vardır, bu nedenle oturum açmadan önce her zaman cüzdanınızın resmi sitesinde olduğunuzdan emin olun.

Buna ek olarak, Trust Wallet bir mobil cüzdandır, bu nedenle cep telefonunuzu kaybederseniz ve birisi onu hacklerse, fonlarınız kaybolması ihtimalini de unutmamalısınız.
Kripto cüzdan bakiyenizin herhangi bir uyarı olmadan aniden sıfıra düştüğünü görmek gibi kötü bir senaryonun gerçekleşmemesi için, kripto fonlarınızı tamamen güvende ve emniyette tutmak üzere bir donanım cüzdanına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Trust Wallet Hakkında

Çok az kripto para cüzdanı çoklu coin desteği açısından Trust Wallet'ı geride bırakabilir. Trust Wallet, kripto varlıklarınızı depolamanın ötesinde satın alma, stake etme ve takas etme gibi bir dizi hizmette sunar. Trust wallet çok yönlü bir cüzdan olsada en güvenli cüzdan değildir. Bu nedenle Trust Wallet, varlıkları uzun süre depolamak yerine anlık işlemler yapmak için kullanımı daha idealdir.