Takip Edebileceğiniz 5 Bitcoin Forumu

Başlangıç Seviyesi
Takip Edebileceğiniz 5 Bitcoin Forumu

İlk kripto para birimi ve blok zinciri olan Bitcoin (BTC), hâlâ kripto para piyasasının en tepesinde yer alıyor. Bitcoin’in nabzı ise internet forumlarında atıyor. 2008’de Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya grup tarafından whitepaperı yayımlandığından beri Bitcoin’e dair her şey forumlarda tartışılıyor. 

Bu listemizde, mutlaka takip etmeniz gereken 5 Bitcoin forumunu bulacaksınız. Bu Bitcoin forumlarına katılarak yapılan önerileri ve tartışmaları izleyebileceğiniz gibi, siz de görüşlerinizi bildirebilirsiniz. 

Bitcointalk 

Bitcointalk, kuşkusuz en önemli BTC forumudur çünkü Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuştur. Birçok Bitcoin güncellemesi buradaki tartışmalardan doğmuştur. BTC logosu bile Bitcointalk forumundaki tartışmalar ve önerilerle değişmiştir. 

17 Kasım 2009’da oluşturulan Bitcointalk, doğal olarak en eski BTC forumudur. Bitcointalk bugün hâlâ çok atkfitir ve sadece BTC için değil tüm kripto paralar için sayısız fikir burada ortaya atılır. Her ne kadar Bitcoin merkeziyetsiz bir blok zincir olsa da Bitcointalk’un BTC’nin neredeyse resmi forumu olduğunu söyleyebiliriz. 

Bitcoin Garden

Bitcoin Garden, 2022 itibarıyla en çok kullanıcıya sahip ve en popüler Bitcoin forumları arasında başı çekiyor. Forumun halihazırda 22 binin üzerinde üyesi bulunuyor ve zaman zaman aynı anda yüzlerce kişi forumda çevrimiçi olabiliyor.

Platform, eğlenceden kripto benimsemeye ve blok zincir teknolojisini iyileştirmeye kadar farklı Bitcoin ve altcoin kullanım durumlarına ayrılmış bir dizi alt bölüm içeriyor. 

Bitcoin.com 

Bitcoin.com, Bitcointalk’a benzer ilginç ve oldukça aktif bir forum. Forumun halihazırda 58 binin üzerinde üyesi bulunuyor.

Bitcoin.com forumu çok iyi düzenlenmiş ve blok zinciri teknolojisi uzmanları da dahil birçok farklı kişinin ilgisini çekiyor. Üstelik acemi kripto yatırımcıları ve blok zincir meraklıları için de harika bir yer. Çünkü bu forumda, Bitcoin’e ve diğer blok zincirlere dair düzgün hazırlanmış rehberler, detaylı bilgiler ve açıklamalar bulunuyor.

Beermoneyforum

Beermoneyforum ya da kısaca BMF, en popüler kripto forumları arasında yer alıyor. BMF’in diğer Bitcoin forumlarından farkı, Bitcoin için ayrı bir bölüme sahip olsa da, altcoinlere de aynı oranda ağırlık vermesi. 

BMF, diğer Bitcoin forumları kadar “ciddi” bir yer değil. Ayrıca blok zincir teknolojisinden ziyade kripto trading ve yatırımına ağırlık veren bir forum. Bununla beraber, acemi kripto yatırımcılarına yardımcı olabilecek birçok başlık ve rehber içeriyor. 

Cryptocurrency Talk 

2013 yılında kurulan Cryptocurrency Talk, en eski kripto para forumlarından biri. Tıpkı BMF gibi sadece Bitcoin’e odaklanmayan Cryptocurrency Talk, özellikle traderlar ve yatırımcıların uğrak noktası. 

Tabii, adından da anlaşılacağı üzere Cryptocurrency Talk bir teknoloji forumu değil; daha çok bir kripto trading forumu. Forumdaki 5 ana bölümde (Bitcoin, Ethereum, Dash, Gridcoin ve Zcash) insanlar fiyatları tartışmak için bir araya geliyor. Elbette diğer altcoinler de aktif olarak tartışılıyor. 

Bitcoin nereden alınır?

Tüm kripto paralar gibi Bitcoin (BTC) de kripto para borsalarından satın alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile Bitcoin satın almak oldukça kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle TRY/BTC al sat işlemleri yapabilirsiniz.