Pepe Coin'in Esin Kaynağı Kurbağa Pepe Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Pepe Coin'in Esin Kaynağı Kurbağa Pepe Nedir?

Pepe (PEPE), 18 Nisan 2023 tarihinide piyasaya sürüldü ve giderek büyüyen meme coin pazarında büyük ses getirdi. Bu yeni kripto para briminin piyasa değer, piyasaya sürülmesinin ardından sadece üç hafta içinde 500 milyon doların üzerine çıktı. Bu yazı yazıldığı sırada PEPE piyasa değeri 750 milyon doları aşmış durumda. 

Pepe, bir dönemin ünlü internet meme’i Kurbağa Pepe (Pepe the Frog) çizgi karakterinden esinlenilerek yaratıldı. Peki Pepe nedir? Kurbağa Pepe’nin hikayesi nedir?

Pepe Coin Nedir?

Pepe (PEPE), yukarıda da belirttiğimiz gibi, ünlü Pepe the Frog (Kurbağa Pepe) çizgi karakterinden esinlenilerek yaratılmış bir meme token’dır. Pepe kendisini “halkın parası” olarak tanımlar. Ayrıca, meme token pazarına, sıfır vergi politikası ve bir yeniden dağıtım mekanizması gibi birtakım yenilikler getirir. 

PEPE coin, Ethereum (ETH) ağında çalışır ve bir ERC-20 token’ıdır. PEPE toplam arzı ve maksimum arzı ise 420.690.000.000.000 olarak belirlenmiştir. Elbette, arzı sınırlı olduğundan, deflasyonist bir kripto para birimi olarak görülür. Deflasyonist yapısını, bir token yakım mekanizmasıyla da destekler.

PEPE nereden alınır?

PEPE coin, güvenilir kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türkiye’de Türk lirası ile PEPE satın almak çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto varlık platformu Bitlo’da PEPE/TRY al-sat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir İnternet Fenomeni: Kurbağa Pepe

Kurbağa Pepe ya da orijinal adıyla Pepe the Frog, ilk internet meme’lerinden biridir. Bu çizgi karakteri, ABD’li sanatçı Matt Furie, 2005 yılında çizgi roman serisi Boy’s Club için yaratmıştır. Bu seri, Furie tarafından o dönem kendi MySpace sayfasında paylaşılıyordu. Furie’nin yarattığı Kurbağa Pepe, “İyi hissettiriyor adamım!” (Feels good man!) sözüyle meşhurdur. Kurbağa Pepe, umarsız görünen ve rahat bir karakter olarak tanınır. 

Kurbağa Pepe, sosyal medyanın ortaya çıkışıyla beraber ilk internet meme’lerinden biri olmuştur. Kısa sürede 4chan ve Reddit gibi internet forumlarında, ardından Facebook ve Twitter gibi diğer sosyal medya forumlarında popüler hale gelmiştir. Bu arada Kurbağa Pepe’nin birçok farklı versiyonu yaratılmıştır: üzgün Pepe, mutlu Pepe, kendini beğenmiş Pepe, öfkeli Pepe, hatta Nazi Pepe!

Bununla beraber, 2014 ve 2015 yıllarında Kurbağa Pepe karakteri, özellikle 4chan üzerinde alternatif sağcı (alt-right) topluluklar tarafından da benimsenmiştir. Ayrıca, 2019 - 2020’deki Hong Kong protestolarında da Çin karşıtı göstericiler Pepe’yi paylaşımlarında kullanmıştır. Bu, Pepe’nin yaratıcısı Furie tarafından desteklenen bir akım değildir. Furie, Kurbağa Pepe’yi politik bir çizgi karakter olarak yaratmamıştır. Ancak bu akımlar, Pepe’nin popülerlik kazanmasına da katkıda bulunmuştur. 

Bugün Kurbağa Pepe, en popüler internet meme'lerinden biri olarak hâlâ yaygın şekilde paylaşılmaktadır.