Ocean Protocol: Veri Paylaşımında Yenilikçi Yol

Başlangıç Seviyesi
Ocean Protocol: Veri Paylaşımında Yenilikçi Yol

Ocean Protocol, yapay zeka ve big data alanında son dönemin en dikkat çeken projelerinden biri. Ethereum (ETH) blokzinciri tabanlı bir proje olan Ocean Protocol, veri dağıtımını ve kullanımını radikal bir şekilde dönüştürüyor. Ocean Protocol sayesinde veriler finansal varlıklar haline gelirken, verilere erişim blokzincir teknolojisinin olanaklarıyla demokratikleşiyor. 

Bu makalemizde, Ocean Protocol’ün yapay zeka ve veri erişimi konusunda getirdiği yeniliği ele alacağız. 

Veri Gizliliği ve Sınırsız Erişilebilirlik

Ocean Protocol, sınırsız veri paylaşımı olanağı sunan ve verileri kripto varlıklar haline getiren blokzincir tabanlı bir platformdur. Tüm veri hizmetlerinin ve sağlayıcılarının en önemli sorunlarından biri paylaştıkları ya da sattıkları verilere erişim sunarken aynı zamanda veri gizliliğini yasalarına uymak zorunda olmalarıdır. Bunu başarmak, veri erişimini demokratikleştirdikçe ve herkese açık hale getirdikçe zorlaşır.

Ocean Protocol, gizliliğin ve veri sahipliğinin her zaman korunması gerektiği fikriyle oluşturulmuştur. İlginçtir ki, en değerli veriler özel verilerdir. Bunlar çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Yapay zekayı geliştirmeyi hedefleyen bilim veya teknoloji projeleri ile makine öğrenimi bu amaçların başında yer alıyor. Ocean Protocol, yalnızca ilgili tarafların gerçekten ilgili verilere erişmesini sağlar. Blokzincir tabanlı çözümün, verilerin bir kopyasını saklama imkanı sunması ise gizliliğin korunmasına katkıda bulunur.

Sonuç olarak, verilerin her biri olası bir hata noktası olan farklı yerlere taşınması veya farklı yerlerde saklanması gerekmez. Blokzincir tabanlı veriler sonradan değiştirilemediğinden, veri tüketicileri de sahip oldukları token’laştırılmış verileri güvenle kullanabilir.

Ocean Protocol, veri gizliliğini blokzincir teknolojisinin olanaklarıyla garanti altına alırken veri erişimini de demokratikleştirir. Herkes, token’laştırılan verileri satın alarak aradığı verilere ulaşabilir. En önemlisi de Ocean Protocol sınırsız bir veri pazarı inşa eder. Bu veri pazarına dünyanın her yerinden bağlanmak mümkündür.

Ocean Protocol’ün Veri Pazarı

Ocean Protocol'ün kalbinde hem şirketler hem de son kullanıcılar için fırsatlar sunan veri pazarı bulunur. Bu veri pazarına Ocean Market denir. Ocean Market’te veri depolayabilir, sunabilir veya satın alabilirsiniz. 

Ocean Protocol, verileri token’laştırır ve bunlara “datatoken” denir. Ocean Market’te, verilere erişimin anahtarı olan datatoken’ları satın alabilirsiniz. Ayrıca bir AMM likidite havuzuna datatoken stake ederek OCEAN token da kazanabilirsiniz. Ocean Protocol, bu şekilde, veri sağlayıcıların gelir çeşitliliğini artırmakta ve veri paylaşımını teşvik etmektedir.

OCEAN Token Nereden Alınır?

Ocean Protocol’ün yerel kripto para birimi olan ve datatoken alım satımında kullanılan OCEAN token, kripto para borsalarından alınabilir. Türkiye’de Türk lirası ile OCEAN token satın almak da oldukça kolaydır. Bitlo üzerinden kolayca ve güvenli bir şekilde OCEAN/TRY al sat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.