Kripto Paralarda Sirkadiyen Ritmi

Başlangıç Seviyesi
Kripto Paralarda Sirkadiyen Ritmi

Klasik finansal piyasalarda birçok enstrümanda belirli saat aralıklarında işlem yapılabilmektedir. İşlem saatleri içerisinde alış-satış yapan yatırımcılar bazen işlemlerini aynı gün içerisinde sonlandırırken bazen sonraki günlere de taşıyabilmektedir. 1993 yılında işlemlere başlayan ve S&P 500 endeksini takip eden SPY ETF’i birçok yatırımcı tarafından önemli bir finansal enstrüman olarak görülmektedir. 1993 yılında SPY ETF’ini alıp hâlâ elinde tutanlar 9 kat getiri eldemiştir. Ancak o tarihten itibaren işlem saatleri içerisinde S&P 500 endeksinde işlem yapan bir kişi 9 kat getiri elde edememiştir. Bunun en büyük sebebi SPY ETF’nin kapanış sonrasında gösterdiği performanstır. İşlem saatleri içerisinde alış yapıp, işlem saatinin sonunda satan bir yatırımcı bu performanstan yararlanamamıştır. 

Kripto Paralarda İşlem Saatleri ve Getiriler

Kripto para ile geleneksel piyasalar arasındaki en temel fark, kripto varlıklarda 7/24 işlem yapılabilmesidir. Kripto varlıklar hisse senetlerinin aksine, alım satım işlemleri için borsanın açılış tarihi veya saati ile sınırlı değildir. Bunun aksine 7/24 açık olan kripto para piyasalarında farklı zaman dilimlerinde yaşayan ve trade eden yatırımcıların piyasaya birtakım etkileri olmaktadır. Kripto paraların işlem saatleri açısından, geleneksel finans sistemindeki gibi saat dilimlere ayırdığımızda, varlıkların getirileri bu zaman dilimi içerisinde ciddi anlamda farklı oranlara ulaşmaktadır.

Örneğin, 2020 yılının başından beri Ethereum (ETH) tutan birisi 22 kat getiri elde ederken, aynı kişi ETH’leri sadece Hong Kong işlem saatleri arasında tutsaydı negatif bir getiriye sahip olacaktı. Bunun aksine Londra ya da New York işlem saatleri içerisinde tutsaydı yine yüksek bir getiri elde edecekti.

Aynı zaman dilimi içerisinde diğer majör kripto para birimleri olan Bitcoin (BTC), Ripple (XRP) ve Polkadot (DOT)’a baktığımızda da yine benzer sonuçlar karşımıza çıkmaktadır. Hong Kong işlem saatleri içerisinde hemen hemen bütün büyük kripto para birimleri, diğer zaman dilimleri ile karşılaştırıldığında daha düşük bir getiri oranına sahiptirler. Çoğunlukla Londra işlem saatleri içerisinde yüksek getiriler sunan kripto paralar, yatırımcıların lokalize olduğu bölgelere göre farklı saat dilimleri içerisinde farklı getiriler sunmaktadır.

Bunun en büyük sebepleri arasında global finans dünyasında en çok etkiye sahip olan merkez bankaları toplantıları, enflasyon verileri ya da ekonomik veriler genellikle Londra ya da New York işlem saati içerisinde açıklanmasıdır. 2020 ve 2021 yıllarında Avrupa ve ABD merkezli birçok kurumsal firmanın kripto para işlemlemlerine başlaması da bu fiyat hareketlerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sonuç

Sonuç olarak yatırımcıların biyolojik saatleri ya da bir diğer ismiyle sirkadiyen saat dilimleri kripto para piyasalarındaki varlıkların getirilerinin de bu saatlere göre şekillenmesine yol açmaktadır. 7/24 açık olan bir piyasada yatırımcıların uyku düzeni, yaşadıkları bölgeler gibi birçok faktör fiyat ve getiriler üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilmektedir.