Kripto Paralarda Dolar İle İşlem Yapmak

Başlangıç Seviyesi
Kripto Paralarda Dolar İle İşlem Yapmak

Volatilitesi ve getiri performansı ile ön plana çıkan kripto para piyasasında yatırım yapmak ve sürdürülebilir bir büyüme elde etmek önemlidir. Kripto para piyasasında bir varlığı satın alırken işlem yapılan parite ve ana rezerv varlık yatırım stratejisi için oldukça önemlidir. Stabil kripto paraların hayatımıza girmesi ile birçok yatırımcı kar ve zarar hesaplamalarını dolar temelli hesaplamaktadır.

Bu makalemizde kripto paralarda dolar i̇le i̇şlem yapmanın avantajlarından ve potansiyel getirilerinden bahsedeceğiz.

Kripto Para Olarak Dolar

Kripto para dünyasında stabil varlıkların girmesi ile birçok Amerikan Dolarına endeksli stabilcoin piyasaya çıkmıştır. Bu stabilcoinler birçok yatırımcı için oynaklığın korkununun arttığı dönemlerde güvenli liman olarak görülmektedir. Kripto para piyasalarında en çok kabul gören ve kullanılan Amerikan doları (USD) endeksli 3 stabilcoin Tether (USDT), USDC ve DAI’dir.

Kripto para dünyasında hem DeFi hem de merkezi borsalarda, hacimlerin büyük bir bölümü USD endeksli stabilcoinler üzerinde oluşmaktadır. Birçok yatırımcı için kolay ve basit bir şekilde kar-zarar hesaplamaya yardımcı olan stabilcoinler, değer transferi içinde oldukça uygundur. Cüzdanlar ve borsalar arası belirli bir miktar doları transfer etmek isteyen yatırımcılar Tether ve USDC gibi varlıklar ile bu işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Piyasa Değeri En Yüksek Stabilcoinler

Piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan stabil coinlerin listesi ise şu şekildedir:

  • Tether (USDT)

  • USD Coin (USDC)

  • Binance USD (BUSD)

  • Dai (DAI)

  • TrueUSD (TUSD)

Dolar Yatırımı İçin Stabilcoinler

Stabilcoinlerden dolara endeksli olanlarından olan USDT ve USDC birçok türk yatırımcı içinde cazip bir fırsat sunmaktadır. Türkiye’de dolara erişimin, işlem saatlerinin ve alım satım makas farkının oldukça yüksek olduğu düşünüldüğünde, dolar endeksli stabilcoinler üzerinden dolar yatırımı yapmak birçok Türk yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Günümüz bankalar ve işlem platformlarında özellikle piyasa kapanış saati olan 18:00’den sonra bankalardan USD alıp satmak yüksek makas aralığından dolayı neredeyse imkansızdır. Bu sebeple makas aracılığını her daim düşük, erişilebilirliğin yüksek olduğu dolar ve euro destekli stabilcoinlerde işlem yapmak oldukça avantajlıdır.

Dolar ile Kripto Para Yatırımı

Kripto para dünyasına baktığımızda birçok merkezi borsada BTC/USDT, ETH/USDT gibi paritelerde yüksek işlem hacimleri mevcuttur. Yüksek işlem hacminin olduğu işlem çiftlerinde alım satım işlemi, hacmin düşük olduğu işlem çiftlerine göre daha kolaydır. Bu sebeple kripto para piyasalarında dolar ile yatırım yapmak kolay bir alım satım deneyimi sunmaktadır.

Kripto para piyasalarında dolar ile yatırım yapmak birçok kullanıcı için aynı zamanda fiyat takibini de kolaylaştırmaktadır. Birçok borsada dolar ile işlem gören kripto paralarda arbitraj fırsatları için aynı para birimleri üzerinden işlem yapmak fiyatın anlık olarak hesaplanması açısından oldukça önemlidir.

Türkiye gibi dolarizasyon ve enflasyon oranın yüksek olduğu ülkelerde birçok yatırımcı Amerikan dolarına yatırım yapmaktadır. Bu yatırımcılardan getiri arayanlar için stabilcoinler üzerinden kripto para yatırımı yapmak oldukça cazip bir fırsat sunmaktadır. Dolar ile kripto para yatırımı yapmak hem dolar bazlı getiri elde etmeyi hem de Türk Lirasının değer kaybına karşı bir alternatif olmaktadır.

Kripto para dünyasında dolar ile yatırım yapmak hem fiyat takibi hem de potansiyel fırsat takibi için oldukça önemlidir. Kripto para dünyasında globalde oluşan fiyat dinamikleri genelde dolar üzerinden olduğu için birçok yatırımcı, kripto para yatırımlarını dolar temelli yapmaktadır.

Kripto para dünyasındaki arama trendlerine baktığımız zaman ise birçok kullanıcı kripto paraları dolar fiyatı ile aramaktadır. Örneğin “Ethereum kaç dolar?”, “Bitcoin kaç dolar?” gibi sorular arama motorlarında oldukça popüler sorulardır. Bu sonuçlar kripto para dünyasında dolar ile yatırım yapmanın oldukça yaygın ve kullanışlı olduğunu göstermektedir.

Sonuç

Kripto para ekosistemi içerisinde gerek gerçek dolar gerekse dolara endeksli stabilcoinler olsun birçok yatırımcı, yatırımlarını dolar temelli yapmaktadır. Fiyat takibi, kar-zarar hesabı için oldukça kullanışlı olan bu method aynı zamanda Türk kripto para yatırımcıları içinde oldukça caziptir. Kripto paralara dolar ile yatırım yapmanın yanı sıra direkt olarak dolar destekli stabilcoinlere yatırım yapmak birçok yatırımcı içinde hem makas aralığı hem de işlem saatlerinin uzunluğu açısından oldukça caziptir.