Ethereum Merge, ETH Coinlerinizi Etkileyecek mi?

Başlangıç Seviyesi
Ethereum Merge, ETH Coinlerinizi Etkileyecek mi?

Uzun zamandır beklenen Ethereum Merge (Ethereum Birleştirmesi), 15 Eylül 2022’de gerçekleşti. Bu güncelleme, tüm kripto para topluluğu tarafından yakından izleniyor. Ethereum (ETH), Merge güncellemesiyle beraber Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına geçerek radikal bir değişime girmiş olacak. Peki Merge gerçekleştiğinde ETH coinlerinize ne olacak? 

Bu yazıda öncelikle kısaca “Ethereum Merge nedir?” sorusuna cevap verecek, ardından ETH coinlerinize ne olacağını ele alacağız.

Ethereum Merge nedir?

Ethereum Merge ya da Türkçesiyle “Ethereum Birleştirmesi”, Ethereum blok zincirinde kripto işlemlerinin nasıl gerçekleştiğini değiştirecek bir güncelleme. Bu güncelleme kapsamında Ethereum 2.0 sürecinin ilk fazında, 2020’de faaliyete geçen Beacon Chain ile Ethereum ana ağı birleşecek. Böylece Ethereum’un konsensüs mekanizması PoW’dan PoS’a dönecek.

Bu güncellemeyle beraber Ethereum’da işlemler artık daha enerji verimli bir mekanizma olan PoS ile gerçekleşecek.

Ethereum Merge ne zaman gerçekleşecek?

Ethereum Merge için planlanan tarih 15 Eylül 2022. Bununla beraber, bu tür blok zincir güncellemelerinde ertelemelerin her zaman olasılık dahilinde olduğunu unutmayın. 

Merge, ETH coinleri nasıl etkileyecek?

Ethereum Merge ile ilgili en çok merak edilenlerin başında bu güncellemenin ETH coinleri nasıl etkileyeceği geliyor. Bu sorunun cevabı basit: Ethereum Merge, mevcut ETH coinlerinizi etkilemeyecek. Kripto para cüzdanlarınızdaki ETH coinler kaybolmayacak ve onları Merge gerçekleştikten sonra aynı şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz. 

Ethereum blok zinciri, Merge ile beraber yalnızca konsensüs mekanizmasını değiştiriyor. Konsensüs mekanizması ise işlemlerin nasıl doğrulanacağını belirliyor. Ancak blok zincir geçmişi değişmiyor. Yani şimdiye kadar yapılmış tüm işlemler ve üretilmiş ETH coinler, aynı şekilde blok zincirde saklanmaya devam edecek. 

Bitlo kullanıcılarını ne yapmalı?

Eğer Bitlo kullanıcısıysanız, Ethereum Merge gerçekleştikten sonra ya da gerçekleşirken hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Merge’den sonra Ether coin yine ETH kısaltmasıyla Bitlo’da listelenecek. Bitlo bakiyenizde yer alan ETH coinlere de hiçbir şey olmayacak. Yalnızca Merge sırasında kısa bir süreliğine ETH alım satımı durdurulacak. Ancak ETH, alım satıma tekrar açıldıktan sonra, ETH/TRY paritesinde işlem yapmaya aynen devam edebilirsiniz.