En İyi Yapay Zeka Coin'leri

Başlangıç Seviyesi
En İyi Yapay Zeka Coin'leri

Bugün blockchain, kripto para ve yapay zeka teknolojileri artık tabiri caizse el ele yürüyor. Blockchain platformları, özellikle metaverse oyunları ve DeFi uygulamaları, veri işlemede yapay zekanın olanaklarından faydalanıyor. Öte yandan birçok blockchain ve kripto para projesi de yapay zeka araştırmalarına katkıda bulunacak teşvikler sunuyor. 

Yapay zeka ile ilintili kripto para projeleri, yapay zeka coin’leri ya da yapay zeka token’ları olarak anılıyor. Peki en iyi yapay zeka coin’leri hangileri? Gelin birlikte bakalım. 

En İyi Yapay Zeka Coin’leri

En iyi yapay zeka coin’lerinin çoğu, yapay zeka araştırmaları için önemli olanaklar yaratan ve teşvikler sunan projeler. Şimdi önde gelen 5 yapay zeka coin’ine yakından bakacağız. 

Ocean Protocol (OCEAN)

Açık kaynaklı bir blockchain projesi olan Ocean Protocol (OCEAN), hem bireyler hem de kuruluşlar için güvenli ve açık veri alışverişi olanağı sağlıyor. Ocean Protocol sayesinde yapay zeka araştırmacıları kamusal ve özel veri havuzlarına güvenli ve kolay şekilde erişebiliyor. 

Aynı zamanda Ocean Protocol, veri kümelerini “datatoken” adı verilen kripto varlıklara dönüştürerek bunları kendi pazar yerinde satılabilir kılıyor. Bu durum, veri üreticilerini verilerini paylaşarak kripto para kazanmaya teşvik ediyor. 

Fetch.ai (FET)

2023'ün en iyi yeni kripto paralarından biri Fetch.ai (FET). Bu blockchain tabanlı platform, yapay zeka destekli merkeziyetsiz bir ekonomi yaratmayı amaçlıyor. Fetch.ai, bu amaçla yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak "otonom ekonomik temsilciler" olarak adlandırdığı şeyi geliştiriyor. Bu temsilciler,  gerçek insanlar adına çalışarak çeşitli şekillerde kripto para geliri sağlıyor. 

Fetch.ai’nin yerel kripto para birimi FET token ise en iyi yapay zeka token’lar arasında gösteriliyor.

The Graph (GRT)

The Graph (GRT), akıllı kontratların geliştirilmesi için bir veri indeksleme katmanı oluşturmayı amaçlıyor. Bu platform, kendi projelerini oluşturmak isteyen geliştiricilerin temel bilgilere kolayca erişebilmeleri için birden fazla blokzincirdeki verileri bir araya getiriyor. 

Veri sağlamanın yanı sıra The Graph, Ethereum (ETH) ağı üzerinde sorgulama yapılmasına da olanak tanıyor. Bu, geliştiricilerin belirli bilgileri bir araya getirmek ve ayrı alt grafikler oluşturmak için API'ler yaratmasını sağlıyor. 

Daha basit bir ifadeyle, The Graph, Google’ın internette yaptığı için yapay zeka desteğiyle blokchain ekosisteminde gerçekleştiriyor. The Graph’ın yerel kripto para birimi GRT token ise en iyi big data ve yapay zeka token’ları arasında gösteriliyor. 

Oasis Network (ROSE)

Oasis Network (ROSE) ölçeklenebilir, çok yönlü ve gizlilik odaklı bir Katman-1 blockhain ağı. Oasis Network, güvenli mimarisi ve düşük gaz ücretleriyle kullanıcılara yüksek verim vadediyor. Bu projenin en önemli yanı ise konsensüs mekanizması ile akıllı sözleşmeleri ayrı katmanda yürütmesi. Bunun Web3 uygulamalarına önemli güvenlik ve ölçeklenebilirlik olanakları yaratacağı düşünülüyor.

Oasis, yakın zamanda Meta şirketinin yapay zeka bölümüyle de bir ortaklık kurdu. Bu nedenle ROSE coin, en iyi yapay zeka coin’leri arasında sayılıyor. 

Render (RNDR)

Render (RNDR), Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiş dağıtık bir GPU ağıdır. RNDR token ise Render ağında animasyon, VFX render ve hareketli grafikler için fayda token’ı olarak çalışmaktadır. 

Render ağı iki temel paydaştan oluşmaktadır: 1) İçerik oluşturucular ve 2) Düğüm operatörleri. İçerik oluşturucular, Render ağını kullanarak ağın GPU gücünden yararlanabilir ve düşük maliyetle, yüksek hızda görüntüler oluşturabilir. Düğüm operatörleri ise GPU işlem güçlerini içerik oluşturuculara kiralar ve karşılığında ödül olarak RNDR token alır.

Rendering, yapay zeka esaslı bir süreç olduğundan, Render ağında da yapay zekadan yararlanılır. RNDR token en iyi yapay zeka coin’lerinden biridir.