En İyi Big Data Coin'leri

Başlangıç Seviyesi
En İyi Big Data Coin'leri

Blockchain teknolojisi ile big data (büyük veri) sektörü arasındaki ilişki giderek artıyor. Blockchain altyapıları, büyük verilerin daha güvenli ve verimli bir şekilde depolanabilmesini, paylaşılabilmesini, analiz edilebilmesini sağlıyor. Big data ise blockchain ve kripto para projelerinin kullanıcılarının taleplerini daha doğru bir şekilde ele alabilmesine yarıyor. 

Blockchain ve big data arasındaki bu karşılıklı fayda ilişkisi sonucunda doğrudan big data alanına odaklamış kripto para projeleri yaratıldı. Şimdi bu kripto paralardan en iyilerine, en iyi big data token’lara ve en iyi big data coin’lere yakından bakalım. 

En İyi Big Data Coin’leri

Blockchain tabanlı big data (büyük veri) projelerinin kripto para birimleri, big data coin ya da big data token olarak adlandırılır. Big data coin’ler, kripto para dünyasında bugün en popüler kripto para türleri arasında yer almaktadır. 

İşte önde gelen 5 big data coin’i. 

The Graph (GRT)

The Graph (GRT), Google ve Yandex gibi ara motorlarının internet için yaptıklarını blockchain ekosistemi için yapıyor: Birden fazla blockchain ağındaki verileri bir araya getiriyor ve geliştiricilerin bu verilere erişebilmesini sağlıyor. 

Verileri derlemenin yanı sıra The Graph, geliştiricilerin Ethereum (ETH) ağı üzerinde sorgulama yapmasına da olanak tanıyor. Bu, geliştiricilerin belirli bilgileri bir araya getirmek ve ayrı alt grafikler oluşturmak için API'ler yaratmasına yardımcı oluyor.

En iyi big data token’lar arasında gösterilen GRT token ise The Graph platformunda işlem ücretlerinin ödenmesinde kullanılıyor. 

Ocean Protocol (OCEAN)

Ocean Protocol (OCEAN), en popüler big data coin’ler arasında yer alıyor. Bireyler ve kuruluşlar için şeffaf, güvenli, açık veri paylaşımı olanağı sunan Ocean Protocol, veri üreticilerine sahip oldukları veri kümelerini finansal varlıklara dönüştürme şansı da veriyor. Ocean Protocol üzerinde veri üreticileri, verilerini “datatoken” adı verilen kripto varlıklara dönüştürerek platformun pazar yerinde güvenli şekilde satabiliyor. 

Ocean Protocol’ün yerel kripto para birimi olan OCEAN token da en iyi data token’lar arasında yer alıyor.

Fetch.ai (FET)

Fetch.ai (FET), yapay zeka destekli merkeziyetsiz bir ekonomi yaratmayı amaçlayan bir blockchain projesi. Bu amaçla Fetch.ai, yapay zeka ve makine öğrenimini kullanarak "otonom ekonomik temsilciler" geliştiriyor. Elbette tüm yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamalarında olduğu gibi Fetch.ai de büyük veri kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Fetch.ai, en iyi blockchain tabanlı big data projeleri arasında sayılıyor.  

Numerai (NMR)

Numerai (NMR), piyasadan bağımsız endekslerden ve geleneksel quant fonlardan daha iyi performans göstermeyi amaçlayan yeni nesil bir hedge fonu oluşturmak için veri bilimi ile blockchain teknolojisini bir araya getiriyor. Platform, geliştiricilerin ve veri bilimcilerin güvenilir makine öğrenimi modelleri oluşturmasına olanak tanıyor.

En iyi data token’lar arasında gösterilen NMR token ise Numerai platformunun veri bilimcileri tarafından kullanılan staking token'ıdır. 

iExec (RLC)

2016 yılında kurulan iExec (RLC), yaygın bulut bilişim paradigmasına meydan okuyan merkeziyetsiz bir bilişim platformu olarak kurulmuştur. Bugün iExeC, kendi Web3 pazar yerini ve oracle ağını oluşturmak isteyen herkes için birtakım araçlar sağlıyor. 

RLC token (RLC "Run on Lots of Computers" anlamına gelmektedir), kullanıcıların bilgi işlem varlıklarını alıp satmalarına olanak tanıyan iExec pazar yerinde kullanılan kripto para birimidir.