Düzenli Birikim Nedir? Neden Düzenli Birikim Yapmalıyım?

Başlangıç Seviyesi
Düzenli Birikim Nedir? Neden Düzenli Birikim Yapmalıyım?

Gerek kripto para yatırımcıları gerek geleneksel yatırımcılar, yatırımlarını genelde üç zaman aralığında planlarlar: kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli. Bir yıldan uzun bir süreyi kapsayabilen ve genelde daha risksiz bir yatırım stratejisi olarak görülen uzun vadeli yatırımlar, güvenilir bir yatırım aracını düzenli olarak biriktirmeyi gerektirir. 

Altın birikimi yapmak, bu tür yatırımcılığa bir örnektir. Kripto para piyasasında ise birçok kişi en güvenilir kripto para birimi olarak gördükleri ve uzun vadede fiyatı bugüne kadar hep arttığı için Bitcoin (BTC) biriktirir.

Peki neden düzenli birikim yapmalısınız? Düzenli birikim yapmanın kolay bir yolu var mı? Bu yazıda sizi Bitlo’nun Düzenli Birikim özelliği ile tanıştıracak ve düzenli birikim yapmanın avantajlarına göz atacağız. 

İşte, bu yazıda ele alacağımız başlıklar:

 • Neden düzenli birikim yapmalıyım?
 • Bitlo Düzenli Birikim nedir?
 • Bitlo’da Düzenli Birikim emri nasıl verilir?
 • Bitlo’da altın birikimi nasıl yapılır?

Neden Düzenli Birikim Yapmalıyım?

5 yıl önce her ay 100 TL değerinde BTC satın almaya başlasanız, bugün kaç paranız olurdu? Kendinize hiç bu soruyu sordunuz mu? 

Bu sorunun cevabı, neden düzenli birikim yapmanız gerektiğini size söyler. Çünkü 5 yıl önce her ay 100 TL değerinde BTC satın almaya başlasanız, bu yazı yazıldığı sırada yüzde 1.491 oranında getiri elde etmiş olacaktınız! Yani ana paranız 6 bin TL ise 5 yıl sonunda 95 bin 419 TL’niz olacaktı.

Güvenilir bir varlığı düzenli biriktirmek uzun vadede ciddi kazançlar elde etmenizi ya da paranızın değerini korumanızı sağlayabilir. Üstelik kısa vadeli ya da orta vadeli trader’lığın aksine yoğun bir mesai harcamayı ya da derin bir teknik analiz bilgisine sahip olmayı gerektirmez. Altın birikimi yapanları düşünün. Finansla çok yakın ilişkisi olmayanlar bile nadir bir varlık olan altının fiyatının uzun vadede mutlaka yükseleceği, en azından enflasyonla değerinin erimeyeceği düşüncesiyle altın biriktirir. Altın birikimi yapmak birçok kişi için geleceği güvence altına almakla eş anlamlıdır. 

Bu noktada önemli olan şey yatırım yapacağınızın varlığın güvenilir olmasıdır. Peki bir varlığın güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Güvenilir yatırım aracı nasıl bulunur?

Uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorsanız kendinize sormanız gereken üç temel soru vardır: Yatırımımdan beklentim ne? Yatırım yapacağım varlık, bu beklentiyle uyumlu mu? Yatırım yapacağım varlığın temeli sağlam mı?

Eğer niyetiniz kısa vadede büyük paralar kazanmaksa düzenli birikimle uzun vadeli yatırım yapmak size göre olmayabilir. Paranızın değerini enflasyona karşı korumak istiyorsanız ise dolar veya altın gibi güvenilir finansal araçları tercih edebilirsiniz. Ancak uzun vadede büyük kazançlar elde etmek gibi bir arzunuz varsa, kripto paraların büyük fiyat hareketleri gösteren doğası size göre olabilir.

Bununla beraber, riskli kabul edilen kripto para piyasasında bile kimi varlıklar güvenilirliklerini kanıtlamış ve uzun vadeli yatırımcılar için tercih edilir olmuştur. Örneğin, Bitcoin bunlardan biridir. 21 milyon ile sınırlandırılmış arzıyla BTC, birçok uzman tarafından “kripto paraların altını” olarak görülmektedir. Nitekim, zaman zaman büyük fiyat düşüşleri yaşasa da, BTC fiyatı bugüne kadar uzun vadede hep yukarı yönlü seyretmiştir.

Yatırım yapacağınız kripto varlığın güvenilir olup olmadığından emin değilseniz şu soruları sorun:

  • Whitepaper gibi bir teknik dökümanı var mı?
  • Bu varlık gerçekten bir soruna çözüm getiriyor mu?
  • Bu varlığın çalışma mekanizmasını anlıyor muyum?
  • Bu varlık, deflasyonist mekanizmalara sahip mi?
  • Bu varlığın geçmiş fiyat performansı nasıl?

  Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, ilgili varlığın uzun vadeli yatırım yapmaya değer olup olmadığını size söyleyebilir. Örneğin, teknik altyapısı açıklanmamış ve yol haritası çizilmemiş bir kripto varlığa uzun vadeli yatırım yapmak çok güvenli olmayabilir.

  Bitlo Düzenli Birikim Nedir?

  Şimdi gelelim asıl konumuza: Bitlo’nun Düzenli Birikim özelliği! Türkiye’nin köklü kripto para alım satım platformlarından olan Bitlo, Düzenli Birikim özelliğiyle kullanıcılarının uzun vadeli yatırımcılığa adım atmasını kolaylaştırıyor. 

  Düzenli Birikim ile Bitlo kullanıcıları, Bitlo’da listelenen 150’yi aşkın kripto varlıktan istediklerini, kendi belirledikleri zaman aralığında ve miktarda otomatik olarak biriktirebiliyor. 

  Bitlo’nun Düzenli Birikim özelliğini sizin talimatlarınıza göre kendi kendine çalışan bir kumbara olarak da düşünebilirsiniz. Bu kumbara, belirlediğiniz miktarda Türk lirasını dilediğiniz zaman aralığında otomatik olarak istediğiniz kripto varlığa yatırır. Ancak paranızı ne zaman isterseniz işleme sokabilir ya da Türk lirasına dönüştürerek banka hesabınıza çekebilirsiniz.

  Bitlo’da Düzenli Birikim Emri Nasıl Verilir?

  Peki Bitlo’da nasıl Düzenli Birikim emri vereceksiniz? Hiç merak etmeyin çünkü bu son derece basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları izleyerek Bitlo’da Düzenli Birikim emri oluşturabilirsiniz:


   1. Bitlo hesabınıza giriş yapın ve yukarıdaki menüden “Düzenli Birikim” sayfasını açın,
   2. Açılan sayfada “Düzenli Birikim Oluştur” deyin,
   3. “Market” kısmından hangi işlem çiftinde düzenli birikim yapmak istediğinizi seçin,
   4. “Birikim Tutarı” kısmına yatıracağınız sabit para tutarını girin,
   5. Birikim periyodunuzu ve alım yapacağınız günü/saati seçin,
   6. Birikim emrinize bir isim verin,
   7. “Oluştur” butonuna tıklayın.

   Tebrikler, artık birikim yapmaya başlıyorsunuz! “Düzenli Birikim Planlarım” bölümünden mevcut emirlerinizi düzenleyebilir ya da iptal edebilirsiniz.

   Bitlo’da altın birikimi nasıl yapılır?

   Bitlo’nun Düzenli Birikim özelliğini kullanarak dijital altın birikimi de yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, birebir oranda gerçek gram altın karşılığı bulunan ve fiyatı gram altına endeksli Gram Gold (GRAMG) için Düzenli Birikim emri oluşturmaktır!


   GRAMG token hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.