Cardano (ADA) Blok Zincirindeki En Popüler DeFi Projeleri

Başlangıç Seviyesi
Cardano (ADA) Blok Zincirindeki En Popüler DeFi Projeleri

Ethereum (ETH) kurucularından Charles Hoskinson tarafından yaratılan Cardano (ADA) blok zinciri, programlanabilir varlıklar ve merkeziyetsiz uygulamalar için oluşturulmuş merkeziyetsiz bir blok zincir ağıdır. Bu açıdan Ethereum’un takipçisi olsa da Ethereum blok zincirinin eksiklerini gidermeye yönelik tasarlanmıştır.

Bilindiği gibi Ethereum, akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar yaratmaya olanak sağlayan ilk blok zincirdir. Bu özelliğiyle DeFi ekosisteminin oluşmasında önemli rol oynamıştır. Bununla beraber, zaman içinde Ethereum üzerinde ölçeklenebilirlik sorunları ortaya çıkmış ve maliyetler artarken işlem hızları düşmüştür. Bu noktada Cardano (ADA) gibi Ethereum alternatiflerinin önemi artmıştır. Cardano’nun temel amacı, Ethereum’dan daha iyi bir ölçeklenebilirlik sunarak işlemlerin daha verimli, hızlı, maliyetsiz gerçekleşebilmesini sağlamaktır. Cardano, bu çabası ve sunduğu avantajlarla merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri için en çok tercih edilen blok zincirler arasına girmiştir. 

Cardano Blok Zincirindeki En Popüler DeFi Projeleri

Cardano (ADA), sunduğu ölçeklenebilirlik ve güvenlik çözümleriyle DeFi projeleri için en avantajlı blok zincir ağlarından biridir. Bugün Cardano üzerinde birçok önemli DeFi projesi çalışıyor. Şimdi gelin, Cardano blok zincirini kullanan en popüler DeFi projelerinden 5 tanesine bakalım. 

Genius Yield

Genius Yield, Cardano'nun Plutus programlama dili kullanılarak oluşturulmuş Akıllı Yield optimize edici (Smart Yield optimizer) ile birleştirilmiş ilk konsantre likidite merkeziyetsiz borsası (DEX).

Genius Yield, Cardano blok zincirinin düşük maliyet özelliğinden ve ana katmanının esnekliğinden faydalanıyor. Bu açıdan, Ethereum blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorunlarından ötürü bazen uçuk işlem ücretleri isteyen rakip merkeziyetsiz borsalara karşı önemli bir avantaj sağlıyor. 

Ayrıca Genius Yield, likidite sağlayıcıları için daha fazla sermaye verimliliği ve daha iyi kontrol vadediyor. Projenin nihai hedefi ise likidite yönetimini geliştirmek ve blok zinciri yönetimini iyileştirmektir.

SundaeSwap

SundaeSwap, Cardano blok zincirindeki en popüler merkeziyetsiz borsalar arasında yer alıyor. SundaeSwap, Uniswap (UNI) ve SushiSwap (SUSHI) gibi en iyi merkeziyetsiz borsalarla rekabet eder bir noktaya geldi. 

SundaeSwap platformunda kullanıcılar alım satım yapabilir, token stake edebilir ya da faiz getirisi elde etmek için likidite sağlayabilir. Cardano’nun yerel tokenı ADA token ile SundaeSwap’ın SUNDAE tokenı da platform üzerinde kolayca değişilebilir. 

Ardana

Ardana, Cardano blok zincirindeki DUSD stablecoininin temelidir. Faydaları arasında token üretimi, kripto para transferi, staking ve borç verme yer alır. Ardana kullanıcıları, Cardano’nun yerel kripto para birimi ADA tokenı teminat göstererek DUSD kredisi de çekebilir. Ayrıca ADA token kazanmak için DUSD stake edebilirler.

OccamFi

OccamFi, bir launchpad projesi. Bu proje birçok DeFi çözümünü sunarak geniş çapta fayda sağlamayı ve birden fazla DeFi uygulamasının çok yönlü launchpad'i olmayı amaçlamaktadır. 

OccamFi, Cardano'daki yeni DeFi projelerinin ödünç verilmesini, ödünç alınmasını ve finansmanını geliştirir. Bu launchpad'in çok yönlülüğü, topluluk katılımına ve çözümlere dayanır. OccamFi aracılığıyla başlatılan projeler, onları ileriye götürecek canlı bir topluluğa sahip olacak. 

Meld

Meld, borç alma - verme hizmetlerinin yanı sıra Cardano (ADA) üzerinde bir stablecoin başlatmayı amaçlayan bir platformdur. Meld'in ayırt edici yönü ise, tıpkı geleneksel bir banka gibi itibari para olarak kredi ya da borç alabilmeyi olanaklı kılmasıdır.