Zincir Bölünmesi-Chain Split

Başlangıç Seviyesi

Zincir bölünmesi (chain split), kripto para birimleri çatallarını tanımlayan bir terimdir. Zincir bölünmesi, orijinal olarak oluşturulmuş bir coinin merkeziyetsiz yönetilen birkaç projeye ayrılması olarak tanımlanmaktadır.


Örnek olarak yazılım çatalları, geliştiricilerin zaten var olan bir projenin kod tabanını kopyalaması ve buna dayalı olarak kendi bağımsız projelerini oluşturduklarında meydana gelen çatallanmalardır. Yazılım çatalları bir veya daha fazla farklı projenin temel projeden ayrılması sonucu meydana gelir.


Zincir bölünmelerine kripto para çatallanmaları da denmektedir. Bu çatallanmalar kod tabanı alınmış kripto para biriminden kopyalanmış ve ana coinin aldığı yönden bağımsız olarak daha da geliştirilmeye devam edebilmektedirler.


Kripto para endüstrisinin ilk zamanlarında oluşturulan kripto paraların bir çoğu açık kaynaklı projelerdir. Bu durum çatallamaları kendi kripto paralarını oluşturma kapasitesine sahip olmayanlar için pozitif hale getirmiştir. Örnek olarak, günümüz kripto para dünyasının en büyük kripto para birimlerinden bazıları, farklı ana projelerin çatallarıdır.


Zincir bölünmeleri ya da kripto para çatallarının oluşmasının arkasında birçok neden yatabilir. Bazı noktalarda geliştiriciler bir kripto para biriminin birçok açıdan iyi olduğuna inansalar da belirli teknik düzenlemelerden faydalanabilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, Bitcoin’den (BTC) ayrılan Litecoin’in (LTC) de belirli teknik düzenlemelerden faydalanmıştır, daha hızlı blok oluşturma süresi sağlamak için toplam coin arzını ve farklı bir karma algoritmasını arttırmıştır.


Başka bir örnek ise Bitcoin Cash (BCH)’tir. Bitocin Cash’in Bitcoin’den ayrılmasının sebebi daha büyük bir kullanıcı tabanı için coinin nasıl ölçeklendirileceği konusundaki farklı görüşler olmuştur. Dolayısıyla ideolojik farklılıklar da zincir bölünmelerine neden olabilir. Ayrıca Dogecoin (DOGE) de kripto parası Litecoin’in bir çatallanmasıdır.