Zero Confirmation Transaction

Orta Seviye

Sıfır onay veya onaylanmamış işlem (Zero Confirmation Transaction), blok zincirinde henüz kaydedilmemiş veya doğrulanmamış bir değişim olarak tanımlanır. Bu tanımı anlamak için öncelikle, blok zinciri teknolojisinin birkaç temel ilkesini bilmekte fayda var. 

Blok zinciri 

Blok zinciri (Blockchain) devam eden bir blok dizisinden oluşan dağıtılmış bir defterdir. Blok zinciri, bu ortak deftere kaydedilen verilerin bütünlüğü hakkında bir fikir birliğine varan bir dağıtılmış düğüm ağı tarafından korunur. Blok zincirini manipüle etmeyi amaçlayan herhangi bir kötü yazılım veya aktör, bütünlüğü sabote etmek için tüm ağdaki bilgi işlem gücünün en az %51'ini kontrol etmek zorundadır. 

Blok zincirine veri gönderdikten sonra, kullanıcılar ağın kaydedilmesini sağlayan modlardan birinin beklemesi ve ardından verileri bir bloğa eklemeden önce doğrulaması gerekir. Bloklar birbirine bağlı olduğundan, doğrulanan her blok, önceki tüm blokları da doğrulamış olacaktır.

Sıfır onay işlemi 

Blok zincirinde henüz onaylanmamış ve dolayısıyla henüz blok zincirinin bir parçası olmayan bir işlemi ifade eder. Bunu başlatılmış ancak ağın madencileri tarafından henüz onaylanmamış bir işlem olarak anlayabilirsiniz. Yalnızca işlemi başlatan aktör bunun farkındadır ve bir blok madenciliği yapılıncaya ve işlem diğer ağ katılımcıları tarafından onaylanana kadar işlemin sıfır onayı olduğu söylenir. 

Bir işlemin onay süresi, belirli bir ağdaki işlem hacmine bağlı olarak değişir. Bitcoin (BTC) ağını örnek olarak vermek gerekirse, Bitcoin ağındaki düğümlere aktarılmış ancak henüz bir bloğa dahil edilmemiş bir Bitcoin işlemine sıfır onay işlemi denir. Bir Bitcoin ödemesi ağ tarafından onaylanmadan önce mallarını serbest bırakan bir satıcıda olduğu gibi, onayın zaman içinde fiilen onaylanacağı varsayımıyla, bazı senaryolarda sıfır onay işlemi fark edilebilir. Tipik olarak, işlemin doğrulandığından oldukça emin olması için ağda minimum altı onay gerekir.