Yol Haritası

Başlangıç Seviyesi

Yol haritası ya da diğer adı ile “roadmap”, belirli bir projenin kısa ve uzun vadeli hedeflerini esnek bir tahmini zaman çizelgesi içinde ortaya koyan bir iş planlama tekniğidir. Piyasaya atılan yeni bir ürün veya startup için bir yol haritası, projenin hedeflerini ve vizyonunu net bir şekilde ifade etmeli ve projenin dönüm noktalarını belirlemelidir. Daha sonra bu dönüm noktalarına ne kadar sürede ulaşılacağını ortalama bir süre olarak yol haritasında belirtmek gerekir.


Şirketler kendi içlerinde, yol haritalarını, geliştirme ekibine odaklanmak ve tamamlanmış bir ürünün sevkiyatı için net hedefler ve dönüm noktaları belirlemek için stratejik bir vizyon olarak kullanılırlar. Ayrıca yol haritaları, geliştirme ekibi için sonraki adımları belirleyen veya bir öncelik belirlenmesine yardımcı olan bir araç olarak ta kullanılabilir. Diğer bir yandan yatırımcılar için yol haritası, projenin yönü ve vizyonu hakkında fikir verirken, aynı zamanda gelişen ürünün hızı ve başarısı için bir ölçü görevi de görür.


Yol haritaları genellikle, geliştirme hedefleri içeren ve bu hedefler için kabaca bir zaman belirleyen akış diyagramlarından oluşur. Bu geliştirme hedefleri, aşama aşama olarak veya dönüm noktaları olarak belirlenebilir.