Offshore Account

Orta Seviye

Offshore banka hesabı açmak isteyen kişiler, genellikle bu işlemi kendi ülkeleri dışındaki bir ülkede yapmaktadırlar. Denizaşırı bankacılık teriminin kullanılmasının sebebi genellikle uluslararası bankaları, şirketleri ve yatırımları tanımlamak için olmaktadır. 

Çoğu insan offshore hesabı sahibi olmanın zengin olmakla bir ilişkisi olduğu durum olarak düşünebilmektedir. Birçok varlıklı insan bu kurumları kullanırken, orta gelirli insanlar da bunu yapabilmektedir. Örnek olarak, Kanada'da bir banka hesabı olan bir Amerikalı bir kişi, denizaşırı bankacılık yapmış olmaktadır. Bu durumda her ne kadar amaç offshore bankacılığı olmasa da, sonuçta farklı bir ülkede banka hesabı bulunmasıdır.

Offshore bankacılığı ve offshore hesap sahibi olmak genellikle negatif bir durum olarak görülmektedir. Bunun nedeni, birçok insanın para saklamak ve vergi ödemekten kaçmak için offshore hesabı açmasıdır. Bir takım kişiler ise offshore bankacılığını kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi yasadışı faaliyetler için kullanmaktadır. Bu faaliyetler kimi zaman suç teşkil etse ve kovuşturmaya, hapis cezasına veya ağır para cezalarına neden olabilse de, denizaşırı bankacılığın yasa dışı olması gerekmemektedir. 

Aşağıdaki durumlar offshore hesabı sahibi olmak için tamamen kanunlara uygundur:

 • Yabancı bir ülkede bir işletme sahibi olmak,
 • Bir yatırım sahibi olmak,
 • Başka bir ülkede uzun süre zaman geçirmek.

Bazı durumlarda veri konusunda avantajlar elde etmek için offshore hesabı kullanılabilmektedir. Dünyanın bazı bölgelerinde para bankada faize yatırılabilir ve karşılığında bir gelir elde edilebilmektedir.

Kripto Para Birimi için Offshore Bankacılık ve Banka Hesapları

Kurumlar ve düzenleyiciler politikalara yeni yapılandırmalar kazandırdıkça, bankacılık düzenlemelerinin, kriptoya uygun ülkelerin, banka türlerinin ve sayısının da çarpıcı ve hızlı bir şekilde değiştiği görülmektedir. 

Günümüzde hem ABD'de hem de dünya çapında Dominika veya Estonya gibi kripto hesabı açmanın mümkün olduğu yerlerde birkaç banka vardır ancak genel olarak insanlar fintech çözümlerini ve Revolut ve Skrill gibi EMI kurumlarını kullanmaktadır.

Bitcoin ve kripto para borsaları, geleneksel bankacılık modelini büyük ölçüde bozduğu için geleneksel bankacılık endüstrisinde hala çok fazla güvensizlik meydana getirmektedir. Bu nedenle çoğu kurumsal banka yüksek oynaklığa karşı temkinli olduğundan büyük değişiklikler henüz görülmemiştir.

En iyi Kripto Offshore Ülkeleri

Ilımlı yasamalara sahip olan, yeterince kolay bir şekilde hesap açılabilecek bankalara sahip olan ve kripto karı (ya da hiç olmayan kar) için aşırı sermaye kazançları vergileri ödemek zorunda kalmamayı kolaylaştıran vergi dostu politikaları olan kripto dostu varış yerlerine sahip birkaç ülke vardır. Offshore şirketler kurmak için kullanılan başlıca ülkelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Vanuatu
 2. Malta
 3. İsviçre

Cryptocurrency İçin Offshore Şirketi Nasıl Kurulur?

Kripto para işlemlerini offshore’a çekmek, yalnızca özel bir hukuk ekibine sahip işletmelerin erişebileceği bir şey gibi veya çok fazla iş gibi görünebilir ancak durum pek de böyle değildir. Aksine bazı durumlarda fiziksel bir harekete gerek kalmadan birçok işlem halledilebilir. Maksimum fayda için hangi planın izleneceği söz konusu olduğunda, bu durum kişilerin ihtiyaçlarına, yaşadıkları bölgeye ve sahip oldukları pasaporta bağlı olarak kişiden kişiye büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Etkili bir offshore planının kişilerin gereksinimlere göre uyarlanması gerekmektedir.

Offshore Kripto Ticareti ve Holding Yapısı

Aşağıdaki yapının ana hatları, çoğu kripto para birimi işlemi için en iyi sonucu vermekte ve şuna benzemektedir:

 • Bir offshore şirketi (Inter-Blockchain Communication Protocol, IBC) oluşturulup ve bu şirketin uzun vadeli bir yatırım aracı olması fikri için bir holding şirketi olarak kullanılmaktadır.
 • Fonların ve varlıkların yüksek riskli spekülatif ticaret şirketi vasıtasıyla düzenli olarak alınıp satıldığı alım-satım için ikinci bir şirket (IBC) kullanılmaktadır. İki şirketin kullanılması da, bu yapının varlıkları elinde tutmasına ve diğerinin işlem yapmasına izin vermektedir.
 • Kripto ticaret şirketi aracılığıyla elde edilen varlıklar veya herhangi bir kazanç, yatırıma göre geri dönen karlar olarak holding şirketine yeniden dağıtılabilmektedir.
 • Herhangi bir paraya ihtiyaç duyulduğu zamanlarda şirketin ana yöneticisi olarak, holding şirketinden alınabilecek ve kişilerin yaşadığı ülkeye geri gönderilebilecek bir maaş alınabilecektir. Bu durumda yönetici olarak maaş almaya hak kazanılmaktadır. Varlıklar, offshore holding şirketinden kişilerin yerel banka hesabına aktarılır ve vergiler yalnızca ikamet edilen yargı alanına getirilen para üzerinden ödenmektedir.

İstenilen yapıya, konuma ve kişinin pasaportuna bağlı olarak değişen bu modelin çeşitli varyasyonları da mevcuttur. Kullanılabilecek diğer bazı yapılar aşağıdaki gibidir:

 • Kendi kendini yöneten IRA Offshore LLC, varlıkları emeklilik amacıyla tutmak için bir limited şirket kullanılabilmektedir.
 • Offshore Tröstler, mevcut en güçlü varlık koruma yapısıdır.
 • Offshore Foundation, daha fazla gizlilik için bir vakıf veya hayır kurumu aday sahiplerle birlikte kullanılabilmektedir.

Sonuç olarak kripto para piyasası, birçok endüstri için bir oyun bozan olmaya devam edecek ve muhtemelen kripto endüstrisini, bankaları ve kripto alışverişi yapan kişileri etkileyecek volatilitesi yüksek bir ortamla sonuçlanacaktır. Bu şekilde değişen koşullara karşı, kişiler servetini ve varlıklarını geleceğin öngörülemezliğine karşı güvence altına almalar tavsiye edilmektedir.