Offline Staking (Çevrimdışı Staking)

Orta Seviye

Offline staking ya da Türkçesiyle çevrimdışı staking, kullanıcıların soğuk cüzdanlarında kripto para stake etmelerini ve staking ödülleri kazanmalarını sağlayan bir staking türüdür. 

Kripto para cüzdanları, sıcak cüzdan ve soğuk cüzdan olmak üzere ikiye ayrılır. Soğuk cüzdanlar, internet bağlantısı bulunmayan çevrimdışı cüzdanlardır. Kripto para sahipleri, merkeziyetsiz blok zincirlerde varlıklarını stake ederek faiz geliri elde edebilir. Proof-of-Stake (PoS) blok zincirlerinde düğüm olmak için de kripto para stake etmek gereklidir. Genelde staking işlemi, çevrimiçi olarak yapılır. 

Bununla beraber, çevrimdışı staking yapmak da mümkündür. Bunun için bir kullanıcı, ağda bir düğüm çalıştıran başka bir kullanıcıyı delege ederek kripto para stake edebilir ve böylece çevrimdışı kalarak da staking ödülü kazanabilir. Başkaları yerine staking işlemini gerçekleştiren bu delege edilmiş stakerlar, Super Staker olarak adlandırılır. Bir başka deyişle, offline staking yapmak isteyen kullanıcı, varlıklarını soğuk cüzdanından çıkarmadan yetkisini devrederek staking geliri elde edebilir.