Moon

Başlangıç Seviyesi

Moon terimi, güçlü bir yükseliş eğilimi altında olan bir kripto para birimini tanımlamak için genellikle bir fiil (mooning) olarak kullanılan bir terim olarak ifade edilmektedir. İfadenin diğer bir yaygın kullanımı, belirli kripto para birimlerinin yakında fiyatta önemli ölçüde artacağına dair güçlü bir inancı ifade eden "to the moon" ifadesidir. “To the Moon” (Moon’a doğru) kripto para birimi fiyatları grafikler üzerinde yükselişe geçtiğinde kullanılan bir ünlem, slogan olarak ifade edilmektedir. Bir coin fiyatı “Moon” olduğu zaman, fiyatın en tepeye ulaştığı anlamına gelmektedir. Eğer fiyatlar düşmeden kripto para birimlerini satmak için uygun zamanı bilmek istenirse dilbilgisel olarak yanlış olan “Moon ne zaman?” sorusu sorulabilmektedir.

Kripto terimine Twitter platformunda karşılaşılırsa, “Moon” roket emojileriyle birlikte boğa piyasası hayranlarının arasında kullandığı en yaygın terimlerden biri olarak bilindiği görülecektir. Bitcoin’in ilk zamanlarından beri Moon terimi, insanların kripto para birimlerine karşı sahip oldukları duyguları yansıtmakta çok önemli bir rol oynamıştır.

Eğer dijital bir değer “Moon’a gidiyorsa”, bunu söyleyen kişinin şu anda fiyatta etkileyici artışlar görüleceğine ya da görülmek üzere olduğuna inandığı anlamına gelmektedir. Moon bu ortamda bir eylem olarak da kullanılabilmektedir. Bu durumda da, birinin favori altcoinlerinin “mooning” olduğunu söylemesi olası bir durumdur.

Tıpkı diğer kripto para birimi terimlerinde olduğu gibi, bir sözcüğün kökeninin nereden geldiğini bilmek zorluk taşımaktadır. (“HODL” sözcüğünün 2013 yılında bir Bitcoin forumunda eğlenceli bir yazım hatası sonucunda kullanıldığı gibi.)

Kripto para biriminin uzun ve tarihi öneme sahip hikayesinde büyük bir kilometre taşı olan Bitcoin’in ilk kez 20.000 dolar sınırını kırdığı 2017 yılında “Moon” teriminin yaygın bir kullanıma ulaşmış olması çok mümkün olmaktadır.

Benzer biçimde kullanılan diğer bir yaygın sözcük ise “Lambo” olarak bilinmektedir. Tahmin edildiği üzere, bu terim Lamborghini’ler ile bağlantılıdır ve “Lambo ne zaman” ifadesi, başkalarına kripto yatırımının bir süper araç alabilmek için ne zaman yeterince değer kazanacağına inandıklarını sormak için kullanılmaktadır.

Blockchain endüstrisi ile sınırlı olmamakla birlikte, “Moon” terimi, kripto para birimi topluluğu içinde, özellikle yatırımcılar ve alım-satım yapan kişiler arasında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, uygulamada, her zaman önemli bir yükseliş trendiyle eşleşmediği için terim fazlaca kullanılmış gibi görünmektedir. Özellikle sosyal medyadaki kripto para meraklılarının, platform üzerinde başkalarını ikna etmek için bu ifadeyi kullandığını ve belirli bir madeni para veya jetonun aya gitmek üzere olduğunu (to the moon) belirttiği gözlemlenmektedir. Bu terimi kullananların çoğu sadece “kendi coinlerini satmaya çalışırlar”, yani piyasaları kendilerinin lehine değiştirmeye çalışmaktadırlar. Özellikle 2017 yılında  yaşanan boğa piyasasında bu terimin kullanılması ile beraber gerçekleşen piyasa manipülasyonları net bir şekilde görülebilir bir durumda olmaktadır.