Mnemonics (Anımsatıcılar)

Orta Seviye

Kripto para birimleri dünyasında, anımsatıcılar, genellikle yeni bir kripto cüzdanı oluşturulduğunda oluşturulan 12 veya daha fazla kelime grubudur. Mnemocis’in amacı, şifrenin kaybolması durumunda kripto cüzdanlarına erişilebilmesini sağlamaktır.  Merkeziyetsiz ve güvenli yapısı nedeniyle bir kripto para cüzdanının ayrıntılarını almak oldukça zordur. Ancak, ayrıntıları almak için anımsatıcılar kullanılabilir. 

Kripto para birimlerinde kullanılan iki tür anımsatıcı vardır. Bunlar, anımsatıcı ifadeyi ve anımsatıcı parolayı içerir. Anımsatıcı bir ifade, birkaç kısaltmayı belirtmek için tohum anahtarı (seed key), anımsatıcı tohum (mnemonic seed) ve kurtarma tohumu (recovery seed) olarak adlandırılır. 

Her yeni kripto cüzdanı oluşturulduğunda, kullanıcıların bir kağıt parçası üzerinde ya da bilgisayarına 12, 18 veya 24 kelime uzunluğundaki anımsatıcı kelimeleri not etmeleri veya başka bir güvenli yerde saklamaları belirtilir. Bu anımsatıcılar, kullanıcıların kripto cüzdanlarına ulaşabilmelerini sağlar. Eğer bu anımsatıcılar kaybedilirse cüzdanlara bir daha ulaşamama tehlikesi bulunmaktadır.

Anımsatıcı bir ifade kullanmanın, kripto cüzdanını daha güvenli hale getirmek ve saklamayı kolaylaştırmak da dahil olmak üzere birçok faydası vardır. Anımsatıcı parolalar, anımsatıcı ifadeler üzerine inşa edilen ekstra bir güvenlik katmanıdır ve kripto cüzdanları için iki faktörlü bir kimlik doğrulama görevi görür. Ayrıca anımsatıcılar bir uzantı veya bir tohum uzantısı olarak da bilinirler.