Market Taker

Orta Seviye

Market Taker, Piyasa Alıcı anlamına gelir. Piyasa Alıcı alış veya satış piyasa emrini kabul ederek tamamlar. Piyasa Alıcıları, likidite alıcıları olarak da bilinir. Piyasa emri ile işlem gören anlık fiyata emir gönderen kullanıcının talebi Piyasa Alıcı (Maret Taker) olarak emir defterine işlenir. Piyasa alıcı emirler anında gerçekleşir. 

Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcı Arasındaki Farklar

Piyasa Alıcı (Market Taker) ve Piyasa Yapıcı (Market Maker), işleyen bir ticaret piyasası oluşturmak için birlikte çalışır. Piyasa Yapıcı emir defterinin devamlılığı için alım veya satım emirleri oluşturur. Piyasa Alıcı ise işlem gören en iyi fiyattan alım ya da satım emri oluşturur. 

Alım ve satım emirlerinin yerine getirilebilmesi için likidite olması gerekir. Piyasa Alıcılar ve Piyasa Yapıcılar gerekli likiditeyi sağlar. Yeterli likiditeye sahip olmayan bir borsa kullanıcılarına verimli ticaret ortamı sunamaz. 

Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcı Ücretleri Nelerdir?

Bir ticaret platformunda hem piyasa alıcılar hem piyasa yapıcılar ücretlendirilir. Piyasa yapıcılar likidite sağladıkları için daha az ücretlendirilirler. Piyasa alıcılar ise likiditeyi azalttıkları için işlem ücretleri daha yüksektir.

Ücretler borsalara bağlı olarak değişiklik gösterir, bazı borsalar işlevsellik amacıyla ücret indirimleri ya da kampanyaları yapabilir.

Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcıların Avantajları

Piyasa Alıcı ve Piyasa Yapıcı varlığın likiditesini canlı tutmakta önemli rol oynamaktadır. Bu, bir varlığın fiyatını korumak veya kontrol altında tutmak için hayati önem taşır. Piyasa Alıcılar ve Piyasa Yapıcılar, varlığın fiyatını piyasa manipülasyonundan uzak tutmaya da yardımcı olur.