İzole Marjin

Orta Seviye

Isolated marjin ya da Türkçe karşılığı ile “izole marjin”, bireysel bir pozisyona tahsis edilen marj bakiyesini ifade etmektedir. İzole marjin, yatırımcıların her birine tahsis edilen marj miktarını kısıtlayarak kendi pozisyonlarındaki risklerini yönetebilmelerini sağlar. Her pozisyon için tahsis edilen marj bakiyesi ayrı ayrı ayarlanabilir.

Bir traderın pozisyonu, tüm marj bakiyesi yerine izole margin modunda likide edilirse, yalnızca izole marjin bakiyesi likide edilir.

Marj Nedir?

Kelime anlamı “pay” olan marj, ticari işlemlerde zarar ihtimaline karşı ayrılan pay anlamında kullanılmaktadır. 

İzole Marjin Örneği

Örneğin, Ali'nin BTC'de 10x kaldıraçla 1.000 USD değerinde uzun bir pozisyona girdiğini varsayalım. Bu durumda 2.000 USD değerinde marj bakiyesi mevcut olacaktır. Ali, tüm bakiyesini kaybetmemek adına bireysel bir pozisyon için bunun yalnızca bir kısmını riske atmak istemektedir. Bu nedenle bulunduğu pozisyon için izole marjı 100 USD olarak belirler ise pozisyonu tasfiye edildiği zaman, 100 USD'den fazla zarar etmeyecektir.

İzole marjin miktarı açık pozisyonlar için ayarlanabilir. Bu moddaki bir pozisyon tasfiye edilmeye yakınsa, tüm bütçeden sadece belirli bir pozisyona ek marj tahsis edilerek likidasyon önlenebilir.

Bir pozisyon açıldıktan sonra ilgili marj modunu değiştirmek mümkün değildir. Bu nedenle bir pozisyona girmeden önce marj modu ayarlarının kontrol edilmesi oldukça önemlidir.

Çapraz ve İzole Marjin Farkı

Ticaret platformlarında yaygın olarak kullanılan bir diğer marj modu ise çapraz marjindir. Bu modda, likidasyonun önüne geçmek için tüm marj bakiyesi açık pozisyonlar arasında paylaşılır. Çapraz marj etkinleştirilirse trader, bir tasfiye durumunda açık pozisyonlarla birlikte tüm marj bakiyesini kaybetme riski taşır. Başka bir pozisyondan gerçekleştirilen herhangi bir PnL (kâr ve zarar), tasfiye edilmeye yakın olan bir kaybetme pozisyonuna yardımcı olabilir.

Çapraz marj, deneyimsiz traderlar için daha uygun olan basit bir yaklaşım olduğundan çoğu platformda varsayılan ayardır. Bununla birlikte izole edilmiş marj, katı aşağı taraf sınırlamaları gerektiren daha spekülatif pozisyonlar için daha yararlı olabilir.