İhraç

Orta Seviye

Issuance yani “ihraç”, bir şey yaratmak ve onu kullanılabilir kılmak anlamında kullanılmaktadır. Kripto para alanında ihraç, yeni bir kripto para birimi coin ya da tokenı üretilmesini ifade eder. Bu süreç, projenin yaratıcıları tarafından belirlenen parametrelere göre çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Token ya da coin ihraç süreci, blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri dünyasındaki en önemli süreçlerden biridir.

Kripto para ihracı genellikle blockchainin düzgün çalışması için gerekli token ya da coin miktarını belirleyen karmaşık algoritmik hesaplamalarla düzenlenir. Her kripto para birimi için toplam token ya da coin arzı farklıdır. Toplam arzı oluşturan token ya da coin miktarı da karmaşık algoritmik fonksiyonlar aracılığıyla hesaplanır.

Bitcoin’de İhraç

Bitcoin’de ihraç, madencilik adı verilen yöntem ile yapılır. Madencilik nodeları, yeni işlem bloklarını doğrulamak için işlem gücü kullanır ve ardından madencilere çalışmalarının karşılığında bir ödül olarak yeni Bitcoin'ler üretirler. Ancak Bitcoin sınırlı arza sahip bir coin türü olduğundan yalnızca 21 milyon Bitcoin oluşturulacaktır. 21 milyon coinlik bu eşiğe ulaşıldığında Bitcoin ihracı sona erecektir.

Bitcoin ihracı her ne kadar, madenciliğe ve Proof of Work fikir birliği algoritmasına bağlı olsa da madencilik yapılamayan ve bu nedenle farklı bir ihraç biçimine sahip olan başka kripto para birimleri de vardır. 

Kripto para birimleri, bir startup veya şirket tarafından oluşturulduktan hemen sonra Initial Coin Offering (ICO) etkinlikleri aracılığıyla yatırımcılara token olarak da sunulabilir. Coinlerin ihracı, söz konusu coinin maksimum arzının ve ilk toplam arzının ne olacağını önceden belirleyen akıllı bir sözleşme ile tanımlanır. Yatırımcılar daha sonra proje tarafından sunulan coin ekonomisine göre satışa katılmayı veya katılmamayı seçebilirler.

Token Burning

Türkçe’de “token yakma” olarak da kullanılan token burning süreci için issuance yani ihracın tam tersidir diyebiliriz. Token burning ile bazı tokenlar sonsuza kadar ortadan yok edilir. Bazı konsensüs mekanizmaları, nodelar ağında bir anlaşma olduğundan emin olmak için token ihracı ve token yakma kombinasyonuna dayanabilir.