Düşen Bıçak-Falling Knife

Orta Seviye

Düşen bıçak (falling knife), fiyatı hızla düşen bir varlığı satın almak anlamına gelmektedir. "Düşen bıçağı yakalamak" veya "dip yakalamak" olarak da bilinen falling knife, keskin bir düşüşü ifade etmektedir ancak falling knife oluşmadan önce düşüşün belirli bir büyüklüğü veya süresi yoktur. Falling Knife, genellikle bir düşüş sırasında bir hisse senedine veya başka bir varlığa atlamamak için bir uyarı olarak kullanılmaktadır.

Düşen Bıçağın Avantajları

Falling knife terimi, çok fazla aşağı yönlü momentuma sahip bir piyasada satın almanın, tıpkı düşen bir bıçağı yakalamaya çalışmak gibi son derece tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Ancak pratikte, falling knife ile birçok farklı kazanç noktası vardır. Zamanlama mükemmel bir şekilde yapılırsa, düşüş trendinin altından alım yapan bir satıcı fiyat iyileştikçe önemli bir kâr elde edebilmektedir. Aynı şekilde, fiyat düşerken kısa pozisyona girmek ve bir toparlanmadan önce çıkmak kârlı olabilmektedir. Üstelik, satın al ve tut yatırımcıları bile, stok sahibi olmak için temel bir durumları olması koşuluyla, düşen bıçağı bir satın alma fırsatı olarak kullanabilmektedirler. 

Düşen Bıçağın Dezavantajları

Falling knife bazen bir satın alma fırsatı olsa da zamanlamanın yanlış olacağı ve herhangi bir kazançtan önce önemli kayıplar olabileceği konusunda daha büyük bir risk vardır. Böyle bir işlem yapma tercihinde bulunan kullanıcıların genellikle “ölü kedi sıçrayışı” denilen olayı tahmin edebilecekleri varsayılır. Bir trader başarılı bir şekilde "bıçağı yakalarsa" ve bu varlığı dip fiyata çok yakın bir fiyattan satın alırsa, piyasada artış gerçekleştiğinde bu kişi iyi bir kâr elde edecektir. Bununla birlikte, düşen bir bıçağı yakalamaya çalışmak şüphesiz çok tehlikeli bir hamledir ve gerçekte bıçak yakalama girişimlerinin çoğu başarısız olur ve çoğu zaman önemli kayıplarla sonuçlanır.

Traderlar, "düşen bıçağı yakalamaya" çalışmak yerine, diğer teknik göstergeleri ve grafik modellerini kullanarak bir trendin tersine döndüğünü onayını aramalıdırlar. Bir onay örneği, düşüşten sonra birkaç gün yukarı momentum beklemek veya yeni trendi satın almadan önce daha güçlü bir yükseliş trendi için göreceli güç endeksine (RSI) bakmak kadar basit olabilmektedir.

Falling Knife Oluşmasına Neden Olan Etmenler

Falling knifetan yararlanmanın yolları vardır. Ticari yaklaşımların çoğu zamana duyarlıdır ve keskin bir düşüş gören bir hisse senedini tanımlamaktan daha fazla araç gerektirmektedir. Bununla birlikte temel bir durumda, düşme nedenine bağlı olarak düşen bıçağı yakalamak için orada olunmalıdır.

Falling knife durumu oluşması için birçok farklı olası nedeni vardır:

Kazanç Raporları: Kazançlarını bildiren şirketler genellikle değişken dalgalanmalara maruz kalır. Finansal sonuçlar beklenenden düşükse, piyasa dengeye ulaşana kadar hisse senedi falling knife haline gelebilir.

Ekonomik Raporlar: Başlıca endeksler genellikle istihdam raporları veya FOMC toplantıları gibi ekonomik raporlardan etkilenir. Bu raporlar olumsuzsa, hisse senetleri tepki olarak keskin bir şekilde düşebilir.

Teknik Arıza: Bazı falling knifelar, temel faktörlerden ziyade teknik faktörlerden dolayı meydana gelmektedir. Bir koruma, temel destek seviyelerinden düşerse, aşağıda destek bulmadan önce fiyat keskin bir şekilde düşebilir.

Temel Bozulma: Bu durum hisse senedinin altında yatan şirket satışlar, kazançlar vb. gibi önemli bir performans göstergesini çok fazla kaçırdığında ortaya çıkar. Aynı zamanda, şirketlerin dolandırıcılık yaptığı veya medyada zarar gördüğü tespit edildiğinde de meydana gelmektedir. 

Düşen bıçağa neden olan koşullar geçiciyse veya yatırımcının yatırım yapma durumunu değiştirmiyorsa, düşen bıçak bir satın alma fırsatı olabilir. Satıcılar ve daha kısa bir zaman dilimine sahip olanlar için, yükseliş işlemlerini doğru bir şekilde zamanlamak zordur.

Örnekler

2000’li yıllarda “nokta com” balonu patladığında ve web sitelerin fiyat ve hisseleri neredeyse %50 ve %60 civarı düştüğünde yatırımcılar bunun iyi bir yatırım olduğunu düşünerek bir sürü internet sitesi ve internet sitesi şirketi hissesi satın aldı. Bir kaç hafta sonra ise balon tamamen patladı ve bütün bu alınan malların fiyatları dibe vurdu. Bu sözde “iyi yatırımlar” kötü sonuçlandı.

Aralık 2017'de Bitcoin keskin bir şekilde 20.000 dolardan 17.000 dolara düştü ve birçok kişi bunu bir fırsat olarak gördü ve potansiyel olarak yeni yüksekler beklentisiyle satın almaya başladı. Birkaç gün sonra fiyat 10.000 dolar seviyesine indi ve başlangıçta "iyi bir anlaşma" olarak kabul edilen durumdan %35 civarında zarar edildi.

Bunlar, dünya çapındaki birçok trader ve yatırımcı için kesinlikle büyük mali kayıplara neden olan bıçak yakalama başarısız girişimlerinin iki ana örneğidir.

Keskin bir düşüşün bir fırsat olduğu birçok durum vardır. Ticaret açısından bakıldığında, bunların çoğu, pozitif sapma gösteren hareketli ortalama yakınsama sapma (MACD) göstergesi gibi bir tür onay gerektirmektedir. Bu nedenle falling knife, ticaretin en önemli parçası değildir.

Son olarak, Wallstreet’te yaygın bir söylem der ki: “Düşen bıçakları yakalamaktan hoşlanıyorsanız, bol miktarda dikiş ipliği olan iyi bir cerrahın size eşlik etmesi iyi bir fikir olabilir.”