Doğrulama Kodu (Verification Code) Nedir?

Başlangıç Seviyesi

Doğrulama kodu (Verification Code), çevrimiçi hesapları ve web sitelerini kötü niyetli faaliyetlerden korumak için kullanılan bir tür güvenlik önlemidir. Genellikle bir kullanıcının kimliğini doğrulamak ve kullanıcının bir robot veya otomatik program olmadığından emin olmak için kullanılırlar. Doğrulama kodları genellikle e-posta veya kısa mesaj yoluyla gönderilir ve genellikle harf, sayı ve/veya sembollerin birleşiminden oluşur.

Verification code yani bir diğer adıyla doğrulama kodu, çevrimiçi hesapları yetkisiz erişime karşı korumak için de kullanılır. Bir kullanıcı bir hesaba giriş yapmaya çalıştığında, bir doğrulama kodu girmesi istenecektir. Bu kod genellikle kullanıcının e-posta adresine veya cep telefonu numarasına gönderilir. Hesaba erişmek için kodun doğru girilmesi gerekir.


Doğrulama Kodunu Nasıl Alabilirim?

Doğrulama Kodu (Verification Code) Nedir?

Doğrulama kodu (Verification Code), kimliğinizi doğrulamak ve belirli hesaplara veya hizmetlere erişmek için kullanılır. Genellikle kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilirler ve parolaları sıfırlamak, işlemleri onaylamak veya hesaplara erişmek için kullanılabilirler. Bir verification code ihtiyacınız varsa, almanın birkaç yolu vardır.

1. E-postanızı Kontrol Edin: Birçok hizmet, hesabınızla ilişkili e-posta adresine doğrulama kodları gönderir. Belirli bir hizmette bir hesabınız varsa, onlardan gelen herhangi bir mesaj için e-postanızı kontrol etmelisiniz.

2. Metin Mesajlarınızı Kontrol Edin: Bazı servisler doğrulama kodlarını kısa mesaj yoluyla gönderir. Belirli bir hizmette bir hesabınız varsa, onlardan gelen herhangi bir mesaj için metin mesajlarınızı kontrol etmelisiniz.

3. Hizmetle İletişime Geçin: E-postanızda veya kısa mesajlarınızda bir doğrulama kodu bulamazsanız, doğrudan hizmetle iletişime geçmeniz gerekebilir. Size bir kod verebilmeli veya hesabınızı sıfırlamanıza yardımcı olabilmelidirler.

Doğrulama kodu (Verification Code), hesaplarınızı ve hizmetlerinizi güvende tutmanın önemli bir parçasıdır. Bir doğrulama koduna ihtiyacınız varsa, almanın birkaç yolu vardır. Ayrıca binance bazı kripto para borsalarının hesabınıza giriş yaparken bu e posta ve metin mesajı doğrulamalarının ikisini aynı anda istediğini de bilmelisiniz.


Doğrulama Kodu Niye Gelir?

Doğrulama Kodu (Verification Code) Nedir?

Doğrulama kodları, çevrimiçi hesaplarımızı korumak ve dolandırıcılığı önlemek için kullanılan modern yaşamın önemli bir parçasıdır. Ama neden onlara ihtiyacımız var?

Doğrulama kodu, söylediğiniz kişi olduğunuzu kanıtlamanın bir yoludur. Bir hesaba erişmeye çalışan kişinin hak sahibi olduğunu doğrulamak için kullanılırlar. Bu e-posta, bankacılık, borsalar ve sosyal medya gibi çevrimiçi hesaplar söz konusu olduğunda özellikle önemlidir.

Neden Doğrulama Kodu Gerekir?

Doğrulama kodu (Verification Code) çoğunlukla İki Faktörlü Kimlik Doğrulama için kullanılır. Hesabınızda 2 adımlı doğrulama etkinleştirildiğinde, kullanıcı adınıza ve şifrenize ek olarak telefonunuza gönderilen benzersiz bir doğrulama kodu sağlamanız gerekir.

2 adımlı doğrulamayı tetikleyebilecek bazı olaylar:

  • Tanınmayan bir cihazdan oturum açma girişimi
  • Tanınmayan bir telefon numarasından oturum açma girişimi
  • Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri ile yapılan online alışverişlerde, alışverişin kart sahibi tarafından yapıldığını teyit etme amacı

Doğrulama Yöntemleri 

Yaygın olarak bilinen bazı doğrulama yöntemleri aşağıda sıralanmıştır. 

Güvenlik Anahtarı 

Bu, en güvenli 2 adımlı doğrulama yöntemidir çünkü fiziksel bir cihazın bulunmasını gerektirir. Bir saldırganın amacına ulaşabilmesi için 2 adımlı doğrulama anahtarınıza fiziksel erişim sağlaması ve dijital bilgilerinize erişmesi gerekir.

Duo ve Google Authenticator (TOTP)

Bunlar, şu faktörlerin her ikisine de dayalı olarak tek seferlik bir kod oluşturan uygulamalardır: 

  • Telefonunuzdaki geçerli tarih ve saat  
  • Yalnızca siz ve ilgili kurum tarafından bilinen gizli bir anahtar

SMS / Metin 

SMS / metin, telefon uygulaması üzerinden gerçekleşen kimlik doğrulama veya metin tabanlı kimlik doğrulamadır. SMS bir telefon numarasına bağlı olduğundan, sizi telefon numarası taşıma saldırılarına açık hale getirebilir. Bu tür saldırılar, bir saldırganın kurbanın telefon numarasını, saldırganın kontrol ettiği bir cihaza aktarmasını veya "taşımasını", numarayı ve ilişkili 2 adımlı doğrulama kodlarını etkin bir şekilde ele geçirmeyi içerir.