Listeden Kaldırma-Delisting

Başlangıç Seviyesi

Bir varlığın borsadan kaldırılması “delisting” ya da Türkçe karşılığı ile “listeden kaldırma” olarak adlandırılır. Proje ekibinden veya varlığın sahiplerinden gelen bir talep olarak veya varlığın kendisinin artık borsa tarafından sağlanan listeleme gereksinimlerini karşılamaması sonucunda gerçekleşebilir. 

Delisting Neden Yapılır?

Bir varlığın, bir borsadan kaldırılmasına neden olabilecek çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Takımın projeye bağlılığı
  • Geliştirme faaliyetlerinin kalitesi ve sürekliliği
  • Proje ağının ve akıllı sözleşmelerin stabilitesi
  • Takımın kamu ile iletişimi
  • Bir borsadan gelen durum tespiti taleplerine yanıt verme
  • Etik olmayan veya sahtekar davranış kanıtları
  • Projenin blok zincirine ve ekosisteme sağlıklı bir katkıda bulunup bulunmadığı
  • Borsanın projeyle iş yapmayı kabul edilemez veya riskli bulduğu diğer nedenler
  • Projenin durdurulması

Bir varlık bir borsadan çıkarıldığında, tüm alım satım çiftleri kaldırılır. Varlık, potansiyel olarak diğer borsalarda (merkezi olmayan borsalar gibi) veya tezgah üstü alım satım (OTC) yoluyla alınıp satılabilir ancak bu varlığın listeden çıkarıldığı borsadaki alım satım faaliyeti sona ermiş olur. Listeden kaldırılan varlıkla ilişkili alım satım çiftleri kaldırıldıktan sonra, borsadan çekilen varlıklar bir süre daha açık kalır. Bu şekilde, platformda ticaret artık mevcut olmasa bile kullanıcılar borsada tutulan mevcut fonlarını geri çekme seçeneğine sahip olur.

Delist Coin Nedir?

Kripto paralar çoğunlukla borsalarda işlem gördüğünden “delist coin” terimi kripto para literatürüne girmiş durumda. Pek çok kişi tarafından kabul gören Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimlerinin yanı sıra binlerce farklı kripto para birimi var. Bu kripto para birimleri yerel ya da global borsalarda listelenerek kullanıcıların al-sat borsa üzerinden al-sat yapmasına olanak tanıyor. Kimi kripto paralar yukarıda sıraladığımız nedenlerden dolayı borsaların listelerinden kaldırabiliyor. Delisting yapılmış yani listeden kaldırılmış coinler de bu nedenle delist coin olarak adlandırılıyor. 

Delist Olan Coinlere Ne Olur?

Kripto para borsaları, delist edecekleri coinlerin duyurusunu önceden yaparak kullanıcılarını konu hakkında bilgilendirir. Delist edilmiş olan kripto paralarla al-sat işlemi gerçekleştirilemez.