Bagholder

Başlangıç Seviyesi

Belirli bir kripto para birimini performansından bağımsız olarak büyük miktarlarda tutmaya devam eden yatırımcılara bagholder ya da torba yatırımcı denilmektedir. Çoğu durum bagholder, bir varlığı fiyatı yüksekken satın almıştır ama fiyat düşüşü esnasında zararını sınırlamak yerine, fiyatın yeniden yükseleceği umuduyla varlığı elinde tutmayı sürdürür.

Bagholder Nelerden Etkilenir?

Bagholderlar, bir varlığın fiyatı sıfıra düşse bile varlıklarını satmazlar. Bunun olası birkaç nedeni vardır. En yaygını, yatırımcının potansiyel uzun vadeli kazancın herhangi bir ani kayıptan daha ağır basacağına inanmasıdır. Bir diğer olası neden ise bagholderın batık maliyet yanlışlığı altında çalışıyor olmasıdır. Eğilim etkisi olarak bilinen olgu ve çeşitli başka psikolojik nedenler de bagholdinge yol açabilir.

Eğilim Etkisi

Bagholderlar bazen eğilim etkisi yaşayabilir. Eğilim etkisi, düşük performans gösteren varlıkları satmayı reddetme ancak diğer varlıklardan çok hızlı şekilde kazanç alma uygulamasıdır. 

Psikolojik Etkenler

Bagholderlar genelde kazanmaktan çok kaybetmemekle ilgilidir. Psikolojik yapıları onları kaybetmemeye zorlar. Bu nedenle kaybeden pozisyonlarının yeniden yükseleceği umuduna tutunurlar. Bu tür bagholderlar bir kripto paranın fiyatı düşürken zararlarını minimalize etmezler. Bunun yerine, varlığı ellerinde tuttukça zarar etmedikleri algısına sahiptirler.

Örneğin, genelde yatırımcılar ve traderlar Bitcoin (BTC) fiyatı sert şekilde düşerken zararlarını en düşük seviyede tutmaya çalışırlar. Bu yüzden, eğer fiyatın daha da düşeceğini öngörüyorlarsa zararına satış yapabilirler. Ancak bir bagholder, kaybetmiş olmamak için BTC fiyatı ne kadar düşerse düşsün elinde tutar. 

İlgi Kaybı

Kripto para piyasası son derece volatildir. Bu nedenle, sahip olduğunuz varlıkların performansını yakından izlemeniz ve fiyat dalgalanmalarına göre pozisyon almanız gerekebilir. Ancak çoğu zaman bir bagholder, sahip olduğu varlığın performansına ayak uyduracak ilgiden ya da adanmışlıktan yoksundur.

Bu durum kripto paralar yayıldıkça artmaktadır. Piyasaya giyen acemi yatırımcılar, yatırımları büyük değilse kısa süre sonra ilgilerini yitirebilmekte ya da varlıklarını takip etmeye yeterince vakit ayırmamaktadır. 

Bagholding ve HODL

Yıllar önce Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) satın alıp unutan ve daha sonra yüz binlerce, hatta milyonlarca dolara sahip olduğunu keşfeden birçok yatırımcı var. Bir kripto para birimini fiyat dalgalanmalarına rağmen uzun süre satmamak, HODL yapmak olarak isimlendirilir. Bagholding, HODL yapmak ile yakından ilgilidir. Temelde, bagholding de bir HODL eylemidir.