Spot Ethereum ETF'leri Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Spot Ethereum ETF'leri Nedir?

Spot Bitcoin ETF’lerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ocak 2024’te onaylanmasından sonra gözler spot Ethereum ETF’lerine çevrilmişti. Bu yazının yazıldığı hafta içi (20 - 25 Mayıs 2024) ise SEC, spot Ethereum ETF’leri hakkında kararını verecekti. Nitekim 24 Mayıs Cuma günü SEC, sekiz şirketin spot Ethereum ETF başvurularını onayladığını açıkladı.

Peki spot Ethereum ETF ne demek? Spot Ethereum ETF’leri ne işe yarar? Bu makalede aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz:

  • ETF nedir?
  • Ethereum nedir? 
  • ETH coin nedir?
  • Spot Ethereum ETF nedir?
  • Spot ETF ile vadeli ETF arasındaki fark nedir?

  ETF Nedir?

  ETF,  “Exchange-Traded Funds” ya da Türkçesiyle “Borsa Yatırım Fonu” teriminin kısaltmasıdır.  ETF, borsada işlem görebilen bir menkul kıymet türüdür. Endeks, sektör, emtia gibi finansal varlıkların fiyatını izler ve normal bir hisse senedi gibi borsada alınıp satılabilir. 

  Bir ETF, bir ya da birden fazla varlığın fiyatını takip edebilir. ETF’ler, hisse senetlerinin esnekliğini ve yatırım fonlarının portföy çeşitliliğini bir araya getirir. ETF’ler, piyasa kapandıktan sonra günde yalnızca bir kez işlem gören yatırım fonlarından farklı olarak gün boyu işlem görür. 

  Kripto para ETF’leri de bir veya daha fazla kripto para biriminin fiyat hareketlerini izleyen ve geleneksel borsalarda işlem gören varlıklardır.

  “ETF nedir?” sorusuyla ilgili daha kapsamlı bir cevabı ilgili makalemizde bulabilirsiniz.

  Ethereum Nedir?

  Ethereum (ETH), Bitcoin’in ardından en popüler blockchain ağıdır. Piyasa değeri en büyük altcoin olan Ether’e (ETH) ev sahipliği yapan Ethereum, 2014 yılında geliştirilmiştir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, bu blockchain ağını Bitcoin’in sınırlarını aşmak ve akıllı sözleşmeler ile çalışan merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmeyi olanaklı kılmak amacıyla yaratmıştır. 

  İlginizi çekebilir: Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin kimdir?

  Bitcoin’den farklı olarak Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasıyla çalışan Ethereum, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına izin vererek DeFi’den NFT’ye Web3 ekosisteminin yolunu açmıştır. Ethereum üzerinde binlerce de altcoin oluşturulmuş, bir “altcoin piyasası” ortaya çıkmıştır.

  Ether: ETH Coin Nedir?

  Ethereum blokzincirinin kripto para birimi ise Ether ya da kısaca ETH coin’dir. Bitcoin’den farklı olarak ETH’nin maksimum arzı bulunmamaktadır. Bu yazı yazıldığı sırada toplam ETH arzı ise 120.126.553 coin olarak kaydedilmiştir.

  Ether, piyasa değeri en büyük altcoin olmasının yanı sıra bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimidir.

  Ethereum ETF Nedir?

  “EFT nedir?” ve “Ethereum nedir?” sorularına cevap verdiğimize göre şimdi gelelim asıl soruya: Ethereum ETF nedir? 

  Ethereum ETF’leri, Ethereum'un fiyatını izlemek üzere tasarlanmış bir finansal üründür ve geleneksel borsalarda alınıp satılır. Ethereum ETF, yatırımcılara ellerinde ETH coin tutmadan bu kripto para biriminin fiyat hareketlerinden faydalanma olanağı sunar. Yani, Ethereum ETF’leri sayesinde geleneksel finans piyasalarının düzenleyici çerçevesi içinde hareket etmek isteyen yatırımcılar da ETH yatırımı yapabilir. 

  Spot Ethereum ETF’leri ile Vadeli Ethereum ETF’leri arasındaki fark

  Ancak tüm ETF’ler gibi Ethereum ETF’leri de “spot” ve “vadeli” olarak ayrılır. Spot fonlar, spot ETH hareketlerine dayanır ve doğrudan ETH coin tutar. Vadeli fonlar ise vadeli işlemleri baz alır ve Ether vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapar.

  Ethereum ETF’lerinin avatajları neler?

  Peki onaylandığı takdirde spot Ethereum ETF’leri yatırımcılara nasıl avantajlar sağlayacak? Genel olarak kripto para ETF’lerinin ve özel olarak spot Ethereum ETF’lerinin avantajları neler? 

  Spot Ethereum ETF’lerinin avantajlarını 4 başlık altında toplayabiliriz:

  1. Erişilebilirlik: Spot Ethereum ETF’leri, geleneksel borsalarda kolayca ETH al-sat yapabilmeyi olanaklı kılar.
  2. Regülasyon: Spot Ethereum ETF’leri, finansal piyasaların düzenleyici çerçevesi kapsamında olduğundan çok güvenlidir. 
  3. Basitlik: Spot Ethereum ETF’leri, ETH coin’lerinizi güvenli şekilde saklama derdi olmadan ETH fiyat hareketlerinden yararlanabilmenizi sağlar.
  4. Likidite: ETF'ler likit varlıklardır ve spot ETH ETF’leri, yatırımcıların bu likiditeden yararlanarak ETH al-sat işlemi yapabilmesini sağlar.


  Sorumluluk Reddi: Bu bilgiler yatırım, vergilendirme, hukuk, finans, muhasebe veya diğer ilgili hizmetler hakkında tavsiye sağlamaz ve herhangi bir varlığın satın alınması, satılması veya tutulması için tavsiye teşkil etmez. Bitlo Akademi’deki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi teşkil etmez.