5 Soru ve 5 Cevap: Spot Bitcoin ETF'leri Hakkında Merak Ettikleriniz

Başlangıç Seviyesi
5 Soru ve 5 Cevap: Spot Bitcoin ETF'leri Hakkında Merak Ettikleriniz

Son dönemde kripto para dünyasını en çok heyecanlandıran gündem, uzun zamandır bekleyen spot Bitcoin ETF başvurularının ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanması oldu. 

Peki bu Bitcoin ETF nedir? Gelin, 5 soruda Bitcoin ETF konseptini tanıyalım ve SEC’in onayının ne anlama geldiğini keşfedelim. 

Bitcoin ETF Nedir?

ETF, “exchange-traded fund” ifadesinin kısaltmasıdır ve bu, Türkçeye “borsa yatırım fonu” olarak çevrilir. ETF’ler; hisse senedi, emtia ya da tahvil gibi varlıkları tutan ve menkul kıymet borsalarında işlem gören yatırım fonlarıdır. 

Bitcoin ETF ise yatırımcılara ellerinde bitcoin tutmadan bu kripto para biriminin fiyat hareketlerinden faydalanma olanağı sunan bir finansal üründür. Bir Bitcoin ETF’sinin hisseleri menkul kıymet borsalarında işlem görür ve böylece, geleneksel yatırımcıların da kripto para piyasasına katılımını sağlar. Daha açık bir ifadeyle, Bitcoin ETF’leri menkul kıymet borsalarında BTC fiyat hareketlerini temsil eder. 

Bununla beraber, bu borsa yatırım fonları spot ve vadeli olmak üzere ikiye ayrılır. Spot fonlar, spot BTC hareketlerine dayanırken; vadeli fonlar ise vadeli işlemleri baz alır. 

Daha Önce Hangi Bitcoin ETF’leri Kabul Edilmişti?

Yukarıda söylediğimiz gibi, ETF’ler spot ve vadeli olmak üzere ikiye ayrılır. SEC, bugüne kadar onlarca spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetse de 2021’de ProShares şirketinin vadeli ETF başvurusunu kabul etmişti. BITO kısaltmasını kullanan bu ETF, Chicago Ticaret Borsası (CME) üzerinden işlemlere açılmıştı.

Öte yandan, SEC’in onayladığı spot Bitcoin ETF’leri bir düzenleyici kurum tarafından onaylanan ilk spot ETF’ler değil. Dünyadaki ilk spot Bitcoin ETF’si 2021’de Kanada’da onaylandı ve işlem görmeye başladı. 

SEC, Hangi Bitcoin ETF’lerini Onayladı?

SEC, 10 Ocak 2024 tarihinde resmi internet sitesinden yayımladığı açıklamayla 11 şirketin spot Bitcoin ETF başvurusunu onayladığını duyurdu. İşte onaylanan ETF’ler: 

  • BlackRock's iShares Bitcoin Trust
  • Grayscale Bitcoin Trust
  • ARK 21Shares Bitcoin ETF
  • Bitwise Bitcoin ETP Trust
  • WisdomTree Bitcoin Fund
  • Fidelity Wise Origin Bitcoin Trust
  • VanEck Bitcoin Trust
  • Invesco Galaxy Bitcoin ETF
  • Valkyrie Bitcoin Fund
  • Hashdex Bitcoin ETF
  • Franklin Bitcoin ETF

  Spot Bitcoin ETF Başvurularının Onaylanması Ne Anlama Geliyor?

  SEC, spot Bitcoin ETF’lerini onaylasa da Bitcoin (BTC) konusunda şüpheci tutumunu hâlâ sürdürüyor. SEC Başkanı Gary Gensler, yayımladığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bugün belirli spot Bitcoin ETF hisselerinin listelenmesini ve alım satımını onaylamış olsak da, bitcoin'i onaylamış veya desteklemiş değiliz. Yatırımcılar, bitcoin ve değeri kripto paralara bağlı olan ürünlerle ilişkili sayısız risk konusunda temkinli olmalıdır.”

  Bununla beraber, birçok kripto para uzmanı bu gelişmeyi olumlu değerlendiriyor. Genel görüş, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının kripto paraların ana akım tarafından benimsenmesini kolaylaştıracağı ve BTC’ye erişimi artıracağı yönünde. Nitekim, ETF’ler sayesinde geleneksel yatırımcıların da BTC ile tanışacağını düşünebiliriz. 

  Bu gelişmeyle ilgili bir diğer görüş de spot Bitcoin ETF’leri sayesinde BTC fiyatının ve genel olarak kripto para piyasasının uzun vadede daha stabil hale gelebileceğini savunuyor. Ancak buna karşı çıkan uzmanların sayısı da hiç az değil. İşin gerçeği, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının kripto para piyasasının nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek. 

  SEC, Spot Ethereum ETF’lerini de Onaylayacak mı?

  SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylaması, spot Ethereum ETF başvuruları için ne anlama geliyor? VanEck, ARK 21Shares ve Hashdex gibi şirketlerin spot Ethereum ETF başvuruları bir süredir inceleniyor. Birçok ETF analistine göre, bu başvurular da 2024 yılı içerisinde onaylanabilir. Bununla beraber, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının mutlaka spot Ethereum ETF’lerinin onaylanacağı anlamına gelmediğini de belirtmekte fayda var.

  Ethereum (ETH), Bitcoin’in ardından piyasa değeri en büyük kripto para birimi konumunda.