Bitcoin (BTC) Whitepaperı Hakkında 10 Soru 10 Cevap

Başlangıç Seviyesi
Bitcoin (BTC) Whitepaperı Hakkında 10 Soru 10 Cevap

Bir kripto para projesiyle ilgili bilgi almanın en iyi yolu onun whitepaperını, yani teknik inceleme makalesini okumaktır. Whitepaper, bir kripto para projesinin vizyonu, misyonu, token ekonomisi, teknolojisi, hangi sorunlarına çözüm getirdiği gibi detayları açıklar. Bu yüzden Bitcoin’i iyi anlamak için onun whitepaperına da hakim olmak gerekir. 

Bu makalemizde Bitcoin whitepaperıyla ilgili sık sorulan 10 soruya cevap vereceğiz. 

1. Bitcoin whitepaper ne zaman ve nasıl yayımlandı?

Bitcoin (BTC) whitepaperı, “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (Bitcoin: Eşlerarası Elektronik Para Sistemi) başlığıyla 31 Ekim 2008’de yayımlanmıştır. Whitepaper, ilk defa Kriptografi Mailing Listesi’nde paylaşılmıştır.  

2. Bitcoin whitepaperını kim yayımladı?

Bitcoin (BTC) whitepaper, Satoshi Nakamoto takma ismini kullanan kişi ya da kişilerce yazıldı ve yayımlandı. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim ya da kimler olduğu bugün bile bilinmemektedir. Bu arada Nakamoto, artık Bitcoin geliştiricileri arasında yer almamaktadır. 

3. Bitcoin whitepaperı ne kadar uzunlukta?

Bitcoin whitepaper, 3 bin 319 kelime uzunluğunda bir teknik makaledir ve 9 sayfadan oluşmaktadır. 

4. Bitcoin wihtepaper ne hakkındadır?

Bitcoin whitepaper, Bitcoin protokolünün temellerini ve ardındaki teknolojiyi açıklar. Whitepaper, paranın geleceğine dair öngörülerde de bulunur ve kripto para kavramının temelini atar.

5. Bitcoin whitepaperına nasıl erişilir?

Bitcoin whitepaperının orijinalini halen mailing listesinin arşivinde bulabilirsiniz. Bunun dışında Bitcoin’e dair birçok siteden PDF formatında indirmeniz de mümkündür. Bir arama motoru üzerinden “Bitcoin whitepaper PDF” araması yaparak indirme linklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

6. Bitcoin whitepaperının amacı nedir?

Bitcoin, merkeziyetsizlikten ödün vermeden çifte harcama sorununu çözen gerçek bir eşler arası ödeme sistemidir. Daha önceki tüm elektronik ödeme sistemlerinin başarısız olduğu düşünülürse bunun önemi daha iyi anlaşılır. 

Bitcoin whitepaper, 2008 Küresel Finans Krizi'nin ardından yetkililerin 2 trilyon dolarlık bir banka kurtarma paketi önermesinden birkaç hafta sonra yayımlandı. Böylece, merkezi bankacılık sistemine alternatif arayanlar için heyecan verici bir alternatif haline gelebildi. Whitepaperda projenin temelleri, teknolojisi, vizyonu ve misyonu açıklandı. Bunlar, zaman içinde geniş bir topluluk tarafından benimsendi. 

7. Bitcoin whitepaperında açıklanan blok zincir teknolojisi nedir?

Blok zincir, işlem verilerinin güvenli şekilde doğrulandığı ve zaman damgalı kronolojik bir olaylar zinciri olarak bloklar halinde saklandığı, herkes tarafından görüntülenebilen halka açık bir kayıt defteridir. İlginçtir, Satoshi Nakamoto ne Bitcoin whitepaperında ne de Bitcointalk forumundaki gönderilerinde “blok zincir” kelimesini kullanmıştır. Nakamoto, daima “zaman zinciri” (timechain) kavramını kullanmayı tercih etmiştir. 

8. Bitcoin whitepaperında açıklanan İş Kanıtı (Proof-of-Work) nedir?

Dr. Adam Back'in Hashcash projesine dayanan İş Kanıtı (Proof-of-Work) mekanizması, Bitcoin madencilerinin bir bloğa atanan hedef hash'i tahmin etmesini gerektiren bir süreçtir. Bunu bir bulmaca çözmek gibi düşünebilirsiniz. Bu süreç Bitcoin ağının çalışmasında esastır çünkü ağdaki işlemleri doğrulamakla görevli madencilerin fikir birliğini kolaylaştırır, ağı korur, işlemleri gerçekleştirir ve yeni BTC üretilmesini sağlar. 

9. Bitcoin whitepaperında açıklanan anonimlik ve gizlilik nedir?

Tüm Bitcoin (BTC) işlemleri şeffaftır ve herkes tarafından kalıcı olarak görüntülenebilir. Bu da dileyen herkesin herhangi bir Bitcoin adresinin bakiyesini ve işlem geçmişini görebileceği anlamına gelir. Ancak Bitcoin ağındaki kullanıcıların kimlikleri bilinmez. Adresler, hiçbir kimlik bilgisi içermez. Bitcoin whitepaperında Satoshi Nakamoto, ek gizlilik koruması için işlem geçmişinin kullanıcıyla bağlantılı olmasını önlemek üzere her işlem için yeni bir ortak anahtar ve BTC adresi oluşturmayı önerir. 

10. Bitcoin whitepaperının önemi nedir?

Bugün Bitcoin’den ve kripto paralardan söz ediyorsak, bunu büyük oranda Bitcoin whitepaperına borçluyuz. Whitepaper okumak, bir projeye dair ilk elden detaylı ve güvenilir bilgi sahibi olmanızı sağlar. Bitcoin whitepaperı da Bitcoin projesinin temellerini atmış, kripto para devrimine öncülük etmiştir. Bu yüzden, kripto paraları ve Bitcoin’i iyi anlamak için whitepaperı okumak önemlidir.