Kuyumcularda Altın Fiyatları Neden Farklı Olur?

Başlangıç Seviyesi
Kuyumcularda Altın Fiyatları Neden Farklı Olur?

Günümüzün en popüler yatırım araçları arasında sayılan altın, ülkemizde de epey yaygın şekilde alınıp satılıyor. Bununla beraber, altın fiyatları kuyumcularda genelde piyasanın gösterdiğinden daha pahalı. Üstelik altın fiyatları kuyumcudan kuyumcuya değişiklik de gösterebiliyor. Doğal olarak altın alıp satmak isteyen çoğu kişi altın fiyatlarının kuyumcularda neden farklı olduğunu merak ediyor. Bu makalemizde, kuyumcularda altın fiyatlarının neden farklı olduğunu açıklayacağız. 

Altın fiyatı neye göre belirlenir?

Altın fiyatı, tıpkı diğer finansal varlıklar gibi birçok değişkenden etkilenmektedir. Temelde altın fiyatı piyasalardaki talebe göre değişiklik gösterebilir. Ancak altını ve diğer değerli madenleri farklı kılan, dünyada sınırlı miktarda bulunmalarıdır. 

Kripto paralara ilginiz varsa Bitcoin (BTC) ile altın arasında bir benzerliği hemen fark edersiniz. Hiçbir zaman 21 milyondan fazla BTC coin olmayacağı gibi, Bitcoin madenciliği günden güne zorlaşıyor. Bu, birçok uzmana göre, BTC coin'i uzun vadede daha değerli kılacak. Aynı durum altın için de geçerli. Dünyadaki altın miktarı sınırlı ve altın madenciliği her geçen gün zorlaşıyor. Yüzeye yakın altınlar çıkarıldıkça altın madenciliğinde daha derinlere inmek gerekiyor ve altının üretim maliyeti giderek artıyor.

Altın fiyatının belirlenmesindeki önemli bir etken de finansal krizler ve enflasyon. Birçok uzman tarafından altın, “güvenli liman” sayılıyor ve en iyi enflasyondan korunma aracı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, enflasyonun yükseldiği dönemlerde birçok kişi ve ayrıca merkez bankaları altına yönelmeyi tercih ediyor. Böylece altına yönelik talep artıyor ve altın fiyatı yükseliyor.

Bu noktada, altın fiyatına yönelik talebin dünyanın her yerinde farklı olabileceğini ve altın fiyatının uluslararası piyasalardan etkilendiğini belirtelim. Bir başka deyişle, ABD’de altına yönelik talebin artması Türkiye’de de altın fiyatını yükseltecektir. Yani altın fiyatı yerel olarak belirlenmemektedir.

Altın fiyatı kuyumcularda neden farklı?

Her ne kadar bankalardan altın almak mümkün olsa da birçok kişi hâlâ kuyumculardan fiziksel altın almayı tercih ediyor. Kuyumcular, hem işlenmiş (bilezik, kolye vb.) hem de işlenmemiş altın sattıklarından altın alım satımı için önemli aracılar olmayı sürdürüyor.

Kuyumcudan altın almanın, yani fiziki altının en önemli avantajı kambiyo vergisinden muaf olmasıdır. Ayrıca altını kuyumculardan bilezik, kolye gibi işlenmiş biçimlerde de alabilirsiniz. Bununla beraber, çoğu zaman kuyumcuların altını piyasa değerinin biraz üzerinde satıp biraz altında aldığına tanık oluruz. Peki neden?

Altın fiyatı kuyumcularda neden daha pahalı?

Birçok kişi kuyumcudan altın alırken piyasanın verdiği fiyattan birkaç lira daha fazla ödemiştir. Bunun nedenlerinden biri, kuyumculara olan mevcut taleptir. Örneğin, kambiyo vergisinin çok yüksek olduğu bir ülke düşünelim. Bu ülkede altın yatırımcıları fiziki altına, doğal olarak kuyumcular yönelebilir. Böyle bir durumda fiziki altına talep artacağından kuyumcularda altın fiyatının yükselmesi kaçınılmaz olacaktır. 

Bir başka etken de elbette kuyumcunun kâr - zarar hesabı ve kâr isteğidir. Kuyumcu, esasında bir esnaftır ve sattığı maldan olabildiğince kâr etmeyi amaçlar. Bu nedenle kuyumcudan altın alırken ödeyeceğiniz ya da kuyumcuya altın satarken alacağınız miktar, biraz da kuyumcunun insafına kalmıştır.

Kuyumcularda altın fiyatının belirlenmesinde altının kalitesi de önemli rol oynar. Özellikle işlenmiş altında kullanılan saf altın miktarı ya da ürünün işçiliği, altın fiyatı üzerinde etkili olabilir. 

Kuyumcudan kuyumcuya altın fiyatı neden değişir?

Yine yukarıda saydığımız nedenler kuyumcudan kuyumcuya altın fiyatının değişkenlik göstermesine neden olur. 

Kapalıçarşı kuyumcularında yoğun bir gün geçtiğini düşünelim. Öte yandan, Bursa’daki bir pasaj tabiri caizse sinek avlasın. Bu durumda Bursa’daki pasajda çalışan kuyumcunun daha ucuza altın satması beklenebilir. 

Kuyumcular, işlenmiş altını da farklı fiyatlayabilir. Bu da kuyumcunun müşteri tipi, bulunduğu muhit, kâr politikası gibi nedenlerden kaynaklanır. 

Altın yatırımı yapmanın en kolay yolu: Gram Gold (GRAMG)

Kripto paralar hayatı birçok alanda kolaylaştırdığı gibi altın yatırımını da kolaylaştırdı. Eğer çok daha düşük maliyetle ve çok daha güvenli şekilde altın yatırımı yapmak isterseniz, Token Teknoloji A.Ş.'nin çıkardığı Gram Gold (GRAMG) stablecoin'ini tercih edebilirsiniz. 

Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde çalışan GRAMG token, fiyatı daima gram altına endeksli bir stablecoin'dir. Üretilen her bir GRAMG token karşılığında Token Teknoloji'nin banka hesaplarına gram altın eklenir. Bu da GRAMG token fiyatının daima gram altına eşit kalmasını sağlar. 

GRAMG token satın alarak saklama gideri olmadan, 7/24 ve dünyanın her yerinden kripto altın yatırımı yapabilirsiniz. GRAMG token'larınızı Avalanche uyumlu kripto para cüzdanınızda saklayabilir, dilediğiniz zaman satarak Türk lirasına dönüştürebilirsiniz.

GRAMG token nasıl alınır?

GRAMG token satın almak için tek yapmanız gereken bir Bitlo hesabı açmaktır. Bitlo üzerinden Türk lirası ile istediğiniz miktarda GRAMG token satın alabilirsiniz.